Święto Niepodległości w Garwolinie

Garwolińskie obchody Narodowego Święta Niepodległości miały podniosły charakter i tradycyjnie należały do tych, które łączą ludzi. Nie było odwoływania się do politycznych haseł, a świętowanie miało dużo akcentów powagi, ale też przysługującej tej rocznicy radości.

– Stajemy dzisiaj z wielką radością i dumą przed Bogiem, aby dziękować za uzyskanie wolności w 98. rocznicę uzyskania niepodległości naszej ukochanej ojczyzny. Bardzo serdecznie, jako gospodarz miejsca witam dzisiaj wszystkich, którym dobro ojczyzny i miłość do niej jest w sercu- mówił proboszcz naszej parafii ks. prałat Ryszard Andruszczak.

Przed rozpoczęciem Mszy św. głos zabrał burmistrz miasta p.Tadeusz Mikulski: "Wdzięczni jesteśmy wszystkim pokoleniom polaków, którzy walczyli i wywalczyli tak upragnioną wolność. Wdzięczni jesteśmy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego żołnierzom. Dziękujemy Bogu za wolną Ojczyznę, i za to, że żyjemy wśród wolnych narodów zjednoczonej Europy. Dziękujemy za  1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju. Chrzest Polski stał się bowiem symbolem narodzin Państwa Polskiego. To dzięki Mieszkowi I - władcy Polan w 966 weszliśmy w krąg kultury zachodniej Europy i chrześcijaństwa.  Czcigodny księże prałacie w imieniu władz samorządowych starostwa powiatowego i miasta oraz nas wszystkich zgromadzonych w tej świątyni prosimy o sprawowanie ofiary mszy świętej o zgodę narodową, o dalszy pomyślny rozwój naszego miasta i powiatu, o pomyślność naszych mieszkańców i całej Ojczyzny, aby dobry Bóg błogosławił nam w pracy i naszych rodzinach.

Eucharystii koncelebrowanej  przewodniczył ks. prałat Julian JóĹşwik, a w homilii proboszcz parafii MB Częstochowskiej ks. kan. Stanisław Małek mówił o odzyskanej przez Polskę niepodległości i jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. – I warto, właśnie w to dzisiejsze Święto Niepodległości, w tym roku jubileuszu Chrztu Polski, przywołać słowa z Listu Pasterskiego Episkopatu Polski, gdzie pasterze kościoła w naszym narodzie napisali: „Naród i Kościół, Kościół i Polska tak mocno się poprzez wieki powiązały, ich korzenie moralne i duchowe tak głęboko się ze sobą zrosły, że ich niepodobna rozerwać”- artykułował kapłan.

Po nabożeństwie już o wiele mniejsza grupa uczestników uroczystości przemaszerowała w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin i pocztów sztandarowych przed obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie kontynuowano uroczystości. Od odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, który przypomniał w zarysie genezę drogi Polski do niepodległości, i nawiązał do dnia dzisiejszego. – Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana  praca, to nasz patriotyzm XXI wieku. C.K. Norwid powiedział „ Ojczyzna, to wielki, zbiorowy obowiązek". Naszą rolą, władz państwowych i samorządowych jest praca na rzecz poprawy życia mieszkańców na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny. oznajmił gospodarz Garwolina. Potem składano kwiaty przed obeliskiem, a w domu kultury koncertował Chór Miasta Garwolina i Orkiestra Dęta z Trąbek.

Relację audio możemy posłuchać na portalu

podlasie24.pl