Harcerstwo

FSE  „ZAWISZACY”

Na progu XX w. wieku sir Robert Baden-Powell, brytyjski generał, podczas walk z Burami w Afryce Południowej miał za zadanie obronę twierdzy Mafeking. Z braku żołnierzy wykorzystał do prostych posług kilkunastoletnich chłopaków zauważając, że młodzi ludzie o ile dostaną odpowiedzialność potrafią wykazać się dużo większą pomysłowością i zaangażowaniem niż dorośli. Kiedy wrócił do Anglii zabrał na pierwszy obóz na wyspie Brownsee grupę młodych chłopców, a pracując z nimi starał się by oni sami wzajemnie się wychowywali. I tak powstał skauting.

W kilka lat później zainteresowany nowym, dynamicznie rozwijającym się ruchem, który grupował coraz większe rzesze młodych, francuski jezuita o. Jakub Sevin pojechał do Anglii, z błogosławieństwem papieża Piusa X, by tam zobaczyć to wszystko z bliska. Zafascynował się całym przedsięwzięciem i po rozmowie z Baden-Powellem z jego zgodą i poparciem postanowił dołożyć do metody skautowej wychowanie w wierze katolickiej. I tak powstał skauting katolicki.

W Polsce dzieje harcerstwa (czyli Polskiej odmiany skautingu) są nierozerwalnie związane z burzliwymi losami naszej ojczyzny i wplatają się w walkę o jej niepodległość, potem stanie na straży jej utrzymania i ponowną walkę podczas okupacji a w końcu okres komunizmu, który wypaczył idee i pedagogikę harcerstwa. Próby odnowy ruchu harcerskiego z jego przedwojennymi ideałami zostały podjęte w latach osiemdziesiątych.

W 1984 roku ks. Marian Daniluk założył w Garwolinie drużyny harcerek i harcerzy, które jako Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy przez wiele lat działały w Garwolinie. Od 2003 roku środowiska garwolińskie i pilawskie wywodzące się z Duszpasterstwa wchodzą w skład Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza, a w szerszym wymiarze europejskim do Federacji Skautingu Europejskiego. W 2003 roku Stolica Apostolska uznała FSE za prywatne stowarzyszenie wiernych świeckich na prawie papieskim.

Czym zajmują się harcerze?

Przede wszystkim harcowaniem i dlatego prędzej niż w mieście można ich spotkać w pobliskim lesie, pochłoniętych gonitwą, szukających skarbu czy ważących ciepłą strawę. Żeby jednak przygoda i gra nie były same dla siebie wszystko staramy się wpisać w 5 celów: zdrowie, zmysł praktyczny, charakter, służba i Bóg. To 5 wyznaczników w jakim kierunku powinien rozwijać się każdy zastęp, a dla każdego harcerza podstawą jest codzienny dobry uczynek i prawo harcerskie według, którego postępuje nie tylko na zbiórkach. Nasze harcerstwo to oprócz gałęzi zielonej harcerzy także gałąź żółta młodszych wilcząt i gałąź czerwona wędrowników.

Przy naszej parafii działa obecnie:

1. Szczep Garwoliński im. Ks. Stefana kard. Wyszyńskiego w skład którego wchodzą gromada wilcząt oraz drużyna harcerzy
  2. Gromada Garwolińska dziewcząt oraz na poziomie hufca Krąg Wędrowników im św. Andrzeja Boboli.