IV Sympozjum WięĹş w małżeństwie jako dar i zadanie

„WięĹş w małżeństwie jako dar i zadanie” - to tematyka IV sympozjum, które zorganizowała 12 listopada Kapituła Kolegiacka przy parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie wspólnie z Konwentem Lux Christii. W konferencji, która odbyła się w sali widowiskowej garwolińskiego Centrum Sportu i Kultury wzięła udział liczna grupa księży, katechetów i mieszkańców Garwolina, bowiem tematyka była na czasie i interesująco przekazana. Wiele mówiono o relacjach między małżonkami, bo należy pamiętać, że  we współmałżonku „spotykam i dotykam Chrystusa”.

- Gdy ja sam prowadzę życie religijne, będzie mi łatwiej widzieć Chrystusa i odczuwać jego obecność we współmałżonku. Jest potrzebny pewien adoracyjny szacunek i wdzięczność Bogu i tej osobie - mówił ks. dr hab. Jacek Goleń z KUL. Z kolei dr Monika Pytka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie skupiła się na przyczynach zaburzeń w małżeństwie, i zaliczyła do nich m.in. zbyt małą wiedza o sobie, która przeszkadza tworzyć jedność małżeńską. - Nasze wady powszechne, jak egoizm, dominacja czy jakaś agresja też temu nie służy. Jeśli nie chcemy pracować nad sobą, to jest to problem, bo nie chcemy rozwoju naszego związku - dowodziła. W obu referatach i trzecim „Sakramenty i modlitwa w rozwoju więzi w małżeństwie” wygłoszonym przez ks. dr hab. Dariusza Lipca z KUL, przewijał się wątek m. in. kryzysu w małżeństwie. - Być może w Polsce tego kryzysu małżeństwa i rodziny nie przeżywamy aż tak bardzo drastycznie, jak przeżywają go społeczeństwa  Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej, chociaż wszyscy zauważamy, że w ostatnich dziesięcioleciach wiele się zmieniło, i ta zmiana ciągle trwa... - artykułował kapłan. Gospodarzem spotkania był ks. prałat Ryszard Andruszczak, prepozyt kolegiaty, a wśród gości był m.in. ks. dr Paweł Kindracki, wicedyrektor Wydziału Nauczania Kurii Diecezjalnej w Siedlcach.

Relację audio możemy posłuchać na

podlasie24.pl