Pogrzeb dziecka utraconego

 

Pogrzeby tych dzieci odbywają się raz do roku w Dniu Dziecka utraconego 15 października i poprzedzone są Mszą Świętą w garwolińskiej Kolegiacie.

Rodziny, które nie mają grobu rodzinnego mogą tam pochować swoje dziecko. W takiej sytuacji należy się skontaktować z kancelarią parafialną właściwą dla miejsca zamieszkania, a następnie z kancelarią cmentarza.
W 2023 r. pochowano szczątki 68 dzieci ze szpitala w Garwolinie.

„Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię” (Jr 1,5).
Od 2023 roku patronem pomnika zostało nienarodzone dziecko Ulmów.

 

Pomnik powstał z inicjatywy wspólnoty Rodzina Rodzinie. Cały czas jest w budowie finansowanej ze składek parafian.
 
Pomnik dzieci utraconych i nienarodzonych w swoim zamyśle jest:
1) uczczeniem pamięci dzieci utraconych na skutek poronień, aborcji, a także dzieci, które urodziły się martwe. Pomnik ma być grobem symbolicznym dla dzieci, których z różnych przyczyn nie można było pogrzebać. Ma być znakiem czci dla milionów dzieci, po których nie ma żadnego śladu, a których doczesne szczątki nie zostały potraktowane w sposób godny człowieka;
2) miejscem pomagającym po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę po stracie dziecka. Ma być znakiem nadziei, że dzieci zmarłe przed narodzeniem dostąpiły już zbawienia i są w ramionach Ojca;
3) jednocześnie jest też grobem, w którym raz w roku będą chowane utracone dzieci oraz szczątki dzieci zmarłych w szpitalu garwolińskim, których pochówku nie dokonali najbliżsi.

Pomnik jest w końcowej fazie realizacji. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć prace oraz utrzymanie pomnika, wpłat można dokonywać na poniższy numer konta. Dziękujemy za wsparcie.


Nr konta: 
34 9210 0008 0016 8087 2000 0020

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com