Uroczystości 15 sierpnia w naszym mieście

Kilkuset mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego wzięło udział w obchodach 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Rocznicowe świętowanie połączone było z przypadającym na dzień 15 sierpnia Dniem Wojska Polskiego i obchodzonym po raz 17. w Garwolinie Świętem Czynu Chłopskiego. W Kościele obchodzono natomiast urocz. Wniebowzięcia NMP. Głównym punktem uroczystości była uroczysta Eucharystia odprawiona w intencji ojczyzny w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. - mówił starosta Marek Chciałowski. - Naród, pomimo jeszcze krwawiącej rany, spowodowanej I wojną światową, stanął w obronie swojej wolności. Największy ciężar wojny wzięli na siebie chłopi, pomimo żniw dając swoich synów do wojska. 70% armii stanowili chłopi, prowadząc wojnę partyzancką- dodał.

- Minęło 97 lat od tamtego czasu. Dzisiaj przed nami kolejna obrona Europy, po raz kolejny musimy stanąć jako przedmurze chrześcijaństwa. Może nikt dzisiaj nie oczekuje, byśmy wzięli karabin do ręki i walczyli z takim czy innym wrogiem, ale najpierw musimy go pokonać wśród nas. Tym wrogiem, którego musimy pokonać na kolanach, w pełni wiary i ufności w moc Bożą i opiekę Najświętszej Panienki, to jest nienawiść i podział, który zżera naszą ojczyznę. Nie potrafimy z miłością spojrzeć na drogiego człowieka, nie potrafimy go dowartościować i docenić. Św. Jan XXIII mówił, patrzymy na to, co nas łączy, a nie na to, co nas dzieli- mówił podczas homilii prepozyt kolegiaty Przemienienia Pańskiego, ks. prałat Ryszard Andruszczak. Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, liczne grono uczestników uroczystości przeszło pod obelisk Marszałka Piłsudskiego, gdzie w okolicznościowym przemówieniu starosta Marek Chciałowski, podobnie jak ks. Andruszczak, nawiązał do zgody i wspólnego działania dla Polski. Następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod obeliskiem. W domu kultury odbył się okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji oraz młodzież szkolną, wręczenie przez starostę pamiątkowych medali i...spotkanie pokoleń.

Więcej zdjęć w poniższym albumie:

Urocz. Wniebowzięcia NMP - 2017

Zobacz relację przygotowaną przez portal:

www.podlasie24.pl