Członkowie KSM-u sprzątają zaniedbane groby

Wszystkich Świętych – radosna uroczystość rzymskokatolicka obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. Wspominamy osoby, które przeżyły swoje życie na ziemi w posłuszeństwie Bogu i wierze. Są to przede wszystkim męczennicy, którzy w obronie wartości religijnych oddali swoje życie, a tym samym zasłużyli na szczęście wieczne, ale także niezliczone rzesze wiernych Kościoła, którzy nie są wymieniani w kanonie mszy świętej. 1 listopada odwiedzamy groby najbliższych nam osób, znajomych i znanych postaci życia publicznego. Na znak naszej pamięci i szacunku dla zmarłych zapalamy znicze także w miejscach kaĹşni i prześladowań, w obozach koncentracyjnych, na mogiłach żołnierzy. W dzień Wszystkich Świętych składane są także kwiaty przy tablicach i pomnikach upamiętniających poległych w obronie Ojczyzny.

Jednak nie każdy z nas pamięta o tych niewielkich czynnościach: o posprzątaniu grobów, zapaleniu choć małego znicza, a przede wszystkim modlitwie za zmarłe osoby. Nasz oddział KSM 30 paĹşdziernika udał się na pobliski cmentarz parafialny w Garwolinie by tam posprzątać groby, które zostały zapomniane. Po kilku godzinach pracy były widoczne znaczne efekty, ponieważ każdy z nas zabrał ze sobą mnóstwo energii, chęci do pracy oraz niezbędnych narzędzi. Zmarli, których doczesne szczątki spoczywają w takich miejscach zasługują na pamięć i szacunek tak samo jak wszyscy, którzy na ziemi obrócili się w proch, a których dusze żyją nadal. To właśnie było naszym celem-przywrócenie godności miejscu pochówku naszych bliĹşnich oraz pamięć o nich, ponieważ wszyscy kiedyś odejdziemy i wszyscy chcemy, aby o nas pamiętano. Na koniec warto zacytować słowa świętego Jana Pawła II, który powiedział: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych”.

oprac. Dariusz Wielgosz