Odsłonięcie tablicy chor. Narcyza Witczak-Witaczyńskiego

29 paĹşdziernika 2015, w dniu urodzin Narcyza Witczak-WitaczyÅ„skiego - chorążego Wojska Polskiego i pasjonata fotografii, w kolegiacie Przemienienia PaÅ„skiego w Garwolinie odprawiona zostaÅ‚a Msza Å›w. w intencji chorążego i żoÅ‚nierzy 1 PuÅ‚ku Strzelców Konnych, nastÄ™pnie odsÅ‚oniÄ™to tablicÄ™.

Historia Narcyza Witczak-WitaczyÅ„skiego jest bardzo piÄ™kna, a jednoczeÅ›nie tragiczna, blisko zwiÄ…zana z historiÄ… XX w. PeÅ‚niÅ‚ sÅ‚użbÄ™ wojskowÄ… od 1915 do 1939 r., uczestniczyÅ‚ w wojnie polsko- bolszewickiej, a za bohaterstwo w bitwie pod Krechowicami odznaczony zostaÅ‚ orderem Virtuti Militari. Z Garwolinem byÅ‚ zwiÄ…zany od 1931r., walczyÅ‚ w kampanii wrzeÅ›niowej 1939r. W czasie hitlerowskiej okupacji byÅ‚ wspóÅ‚organizatorem konspiracji w Garwolinie. W 1943 roku zostaÅ‚ zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jako jeden z niewielu miaÅ‚ prawo fotografowania marszaÅ‚ka Józefa PiÅ‚sudskiego...

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy usytuowanej na ścianie Kolegiaty

Odsłonięcie i poświęcenie kamienia wraz z pamiątkową tablica przy ul. Polnej 35
przy domu, w którym mieszkaÅ‚ chor. Narcyz Witczak-WitaczyÅ„ski