Tablica dwóch wydarzeń

W niedzielę, 26 stycznia 2014 r. w naszej kolegiacie odsłonięto tablicę
poświęconą dwóm wydarzeniom sprzed półtora wieku na terenie Garwolina i powiatu.

Pierwsze z nich związane jest z historią kościoła, a drugie z historią narodu.
Dotyczą dwóch różnych spraw, ale są ze sobą ściśle związane.

W 1861roku ówczesny biskup janowski, o. Benjamin Szymański przesłał do wszystkich parafii obrazki Matki Boskiej. 15 września, 231 obrazków otrzymał ks. Jan Wierzbicki, proboszcz garwolińskiej parafii z zaleceniem rozprowadzenia ich wśród parafian i umieszczenia nad drzwiami domów, aby wierni synowie Maryi przy wyjściu i wejściu wystrzegali się czynów i myśli, które by ją i jej boskiego syna obrażać mogły. Polecenie zostało wykonane. Oprawione w ramki obrazki zawisły nad drzwiami wejściowymi do domostw. Carski oficer dopatrzył się w tym podtekstów politycznych i nakazał burmistrzowi zdjęcie obrazków, księży zaś obiecał aresztować, jeżeli rozkazom jego zadość się nie stanie. – Powolny rozkazom dowódcy burmistrz, wysłał policjanta, który mu wszakże od wszystkich mieszkańców jedno zgodną przyniósł odpowiedĹş, że obraz Matki Boskiej tylko przemocą odjąć sobie pozwolą. Do akcji wkroczyli wówczas Kozacy  i w ciągu nocy pozrzucali obrazki. Te zaś, których dostać nie mogli, potłukli kijami lub pałaszami- mówił dr hab. Zbigniew Gnat- Wieteska.

Czytaj →   Pełny tekst przemówienia

Drugie wydarzenie, to udział mieszkańców powiatu garwolińskiego w Powstaniu Styczniowym.
Aktywny udział w powstaniu wzięło wielu mieszkańców miasta i powiatu.
Uroczysta Msza św. odprawiona w kolegiacie, niejako pieczętowała to wielkie wydarzenie
w historii narodu polskiego, kończące 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Głównym koncelebrantem Eucharystii był prepozyt kolegiaty,
ks. prałat Ryszard Andruszczak.

W podniosłej  homilii dziekan Dekanatu Łaskarzewskiego ks. kan. Edmund Szarek
przypomniał niektóre epizody z Powstania Styczniowego,
podkreślając patriotyzm walczących o wolność ojczyzny.

Dziś, w 150. rocznicę powstania styczniowego, ci, którzy oddali życie za ojczyznę,
ci, którzy zostali czasami nieludzko torturowani, męczeni, wywożeni na Sybir,
umierający z zimna i głodu, tracący majątek całych pokoleń, wołają do nas, żyjących Polaków:
Rodacy! Wzywamy was do powstania.
Nie do powstania zbrojnego, ale do powstania z zakłamania,
do powstania z bierności, z obojętności, do życia w prawdzie. Popatrz bracie siostro,
przez nasz kraj płynie olbrzymia powódĹş kłamstwa.
Od Bałtyku po Tatr szczyty okłamywano nas Polaków.

Odsłonięcia ufundowanej przez samorząd powiatowy oraz miasta i gminy Garwolin tablicy
dokonał żołnierz AK, Sybirak Czesław Goleniowski w asyście skautów,
a poświęcił proboszcz parafii MB Częstochowskiej, ks. kan. Stanisław Małek.

Kwiaty pod tablicą złożyli starosta Marek Chciałowski i burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski
oraz poseł Grzegorz WoĹşniak, przewodniczący Rady Miasta Marek Janiec i radny Antoni Frąckiewicz.
Oprócz parlamentarzystów i lokalnych samorządowców, gościem uroczystości
była Janina Orzełowska, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Relacja przygotowana przez p.Waldemara Jaroni, KRP