Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej

W Wielki Czwartek, 17.04.2014 r. uczestniczyliśmy we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej,
którÄ… celebrowali kapÅ‚ani posÅ‚ugujÄ…cy w naszej parafii.
Eucharystii przewodniczył Proboszcz ks. prałat Ryszard,
a Słowo Boże wygłosił ks. Wojciech.

Z okazji Dnia Kapłańskiego przedstawiciele parafii złożyli prezbiterom życzenia:

Szanowny Księże PraÅ‚acie, Proboszczu naszej ukochanej parafii, w ten dzieÅ„, w którym wspominamy ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapÅ‚aÅ„stwa przez naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, chcielibyÅ›my podziÄ™kować szczególnie ksiÄ™dzu nie tylko za posÅ‚ugÄ™ czysto kapÅ‚aÅ„skÄ…, lecz także za tÄ… wynikajÄ…cÄ… z peÅ‚nionego urzÄ™du, jak i tÄ… czysto ludzkÄ…. Ruch ÅšwiatÅ‚o – Å»ycie dziÄ™kuje wiÄ™c praÅ‚atowi za czÄ™ste dyżury w konfesjonale, za codziennie otwarte drzwi koÅ›cioÅ‚a, za możliwość modlitwy przed NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem w każdy czwartek, za dbanie o kult Maryi Panny, za każdy uÅ›cisk dÅ‚oni na zakrystii. Dalej, także i wam, drodzy wikariusze i księża pomagajÄ…cy w parafii, chcielibyÅ›my podziÄ™kować za każdÄ… MszÄ™ Å›wiÄ™tÄ…, którÄ… celebrowaliÅ›cie, za każdÄ… spowiedĹş Å›w. i każdy inny sakrament, którym przez swoje rÄ™ce nas obdarowaliÅ›cie. BÅ‚ogosÅ‚awiony ks. Stefan Frelichowski w swoim pamiÄ™tniku napisaÅ‚ o kapÅ‚anach tak: „UÅ›wiÄ™cenie jest naszym obowiÄ…zkiem. Nie tylko zakonnik lub biskup sÄ… obowiÄ…zani postÄ™pować tylko wedle Chrystusa, tylko wedle doskonaÅ‚oÅ›ci. O, nie! Każdy kapÅ‚an jest do tego zobowiÄ…zany. Wynika to z jego Å›wiÄ™tych obowiÄ…zków. On już do Å›wiata nie należy. Jego caÅ‚kowitym celem jest Bóg. Zaznajomienie z Bogiem jak najwiÄ™cej ludzi. On ma ich uÅ›wiÄ™cić, uczynić doskonaÅ‚ymi. (..) Boga trzeba poznać.” PodążajÄ…c wiÄ™c za tÄ… myÅ›lÄ…, życzymy wam, byÅ›cie poznali Boga bardziej niż to, po ludzku, możliwe i Jego gÅ‚osu sÅ‚uchali, bowiem my w Å›wiÄ™toÅ›ci nie postÄ…pimy dalej, niż wy, nasi duszpasterze.

Drodzy Kapłani
Dziś dziękujemy Bogu za dar powołania was do pracy w jego owczarni.
kapłaństwo to wielka godność ale i ogromna odpowiedzialność.
Dziękujemy kochani za to że tu jesteście, dziękujemy za gotowość niesienia Boga tam
gdzie go najbardziej brak. Za wasz trud, wysiłek i samotność.
Dziękujemy za obecność w konfesjonale, za wszystkie sakramenty święte.
Powierzamy was opiece Najświętszej Dziewicy Maryi.
Ona zawsze służyła i opiekowała się apostołami.
Niech krew Chrystusa Najwyższego Kapłana,
która na wasze sÅ‚owa uobecnia siÄ™ na oÅ‚tarzu, umacnia i chroni.

Niechaj SÅ‚owo Boże, które pada z ust waszych
oczyszcza prowadzi i otwiera ludzkie serca na miłość Boga.
Niech to wszystko co jest trudne w waszej posłudze,
niesprawiedliwe - przybliża was bardziej do Mistrza.
A tak po ludzku - życzymy cierpliwości, życzliwości zrozumienia,

szacunku oraz wdzięcznej, szczerej modlitwy od ludzi.

Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament
został przeniesiony do Kaplicy wystawienia (ciemnicy).