Niedziela seminaryjna i Msza św. patriotyczna

10 kwietnia 2016 r. w naszej parafii gościliśmy przedstawicieli
Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej:
Rektora – ks. PraÅ‚ata MieczysÅ‚awa GÅ‚owackiego
oraz alumnów – Jakuba i Karola
Razem z nami modlili się o święte powołania
do sÅ‚użby Bogu i ludziom z naszej wspólnoty parafialnej.

10 kwietnia 2016 w Garwolinie uroczyÅ›cie obchodzono trzy ważne rocznice, które w różny sposób wiążą siÄ™ z tÄ… ziemiÄ…. To rocznica mordu katyÅ„skiego, katastrofy smoleÅ„skiej i powrotu Krzyża do sal lekcyjnych w Zespole SzkóÅ‚ Rolniczych w MiÄ™tnem w roku 1984. Oprócz kwietniowej daty, te trzy wydarzenia Å‚Ä…czy krzyż, miÅ‚ość do Boga i Ojczyzny.

O godz. 8:41 przed obeliskiem poÅ›wiÄ™conym Armii Krajowej i tablicy upamiÄ™tniajÄ…cej pobyt prezydenta Lecha KaczyÅ„skiego w Garwolinie w 2009 roku zÅ‚ożono wiÄ…zanki kwiatów i zapalono znicze. Z każdym rokiem jest coraz wiÄ™cej delegacji oddajÄ…cych cześć byÅ‚emu prezydentowi i ofiarom mordu katyÅ„skiego, ale też obroÅ„com krzyża w MiÄ™tnem, bo w Garwolinie obchodzone sÄ… tego dnia trzy ważne rocznice.

– Wspominamy wielkie i ważne rocznice dla naszej Ojczyzny zwiÄ…zane z mÄ™czeÅ„stwem polskich oficerów w Katyniu, jak również z tragediÄ… pod SmoleÅ„skiem, w  katastrofie lotniczej, w której zginÄ…Å‚ nasz prezydent z małżonkÄ… i przedstawicielami naszej Ojczyzny. Jak również dziÄ™kujemy Bogu za 32. rocznicÄ™ zwyciÄ™stwa Krzyża w MiÄ™tnem, gdzie mÅ‚odzież ZespoÅ‚u Szkól Rolniczych wypowiedziaÅ‚a siÄ™, że chcÄ…, aby Krzyż byÅ‚ dla nich przewodnikiem…- mówiÅ‚ podczas Mszy Å›w. prepozyt kolegiaty Przemienienia PaÅ„skiego, ks. praÅ‚at Ryszard Andruszczak. ZwracajÄ…c siÄ™ do mÅ‚odzieży, podczas homilii rektor siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. praÅ‚at dr MieczysÅ‚aw GÅ‚owacki pogratulowaÅ‚ mÅ‚odym ludziom zwyciÄ™stwa w obronie Krzyża w MiÄ™tnem. – Gratulujemy mÅ‚odym ludziom, dziÅ› już starszym trochÄ™, takiej postawy. A do was wszystkich mÅ‚odych, tu stojÄ…cych  mówimy, nie zapomnijcie skÄ…d wasz ród, nie zapomnijcie tego- artykuÅ‚owaÅ‚ rektor. Starosta Marek ChciaÅ‚owski dodaÅ‚, żeby wszystkie te rocznice Å‚Ä…czy krzyż. - PamiÄ™tajmy, że wszystkie rocznice Å‚Ä…czy krzyż, który pokazuje, że „tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest PolskÄ… a Polak Polakiem”, który pokazuje, że w jednoÅ›ci siÅ‚a, że w krzyżu siÅ‚a i zwyciÄ™stwo, ale też jest elementem pokory i oddania dla drugiego czÅ‚owieka, a wtedy bÄ™dzie to wÅ‚aÅ›ciwe zwyciÄ™stwo- dodaÅ‚.

Po nabożeÅ„stwie mÅ‚odzież z ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ w MiÄ™tnem przedstawiÅ‚a krótki montaż programów telewizyjnych, które opisywaÅ‚y walkÄ™ o krzyże 32 lata temu. NastÄ™pnie uczestnicy uroczystoÅ›ci zÅ‚ożyli wiÄ…zanki kwiatów pod usytuowanym na koÅ›cielnym dziedziÅ„cu  pomnikiem upamiÄ™tniajÄ…cym strajk i obronÄ™ Krzyża w ZSR w MiÄ™tnem w latach 1983/84.