Liturgia Wigilii Paschalnej

Wigilia Paschalna jest najstarszą i najważniejszą ze wszystkich wigilii celebrowanych przez Kościół. Jest uważana za matkę wszystkich świętych wigilii i wszelkiej liturgii Kościoła. Od początku chrześcijaństwa ta noc była najważniejszym wydarzeniem w ciągu całego roku. Tej nocy gromadzono się na modlitewnym czuwaniu, udzielano sakramentu chrztu świętego, a następnie sprawowano radosną Eucharystię – dziękczynienie za dar nowego życia w Chrystusie. Zgodnie  z tym zwyczajem i my pragniemy tej nocy czuwać na modlitwie i sprawować radosną liturgię Zmartwychwstania Pańskiego. Wigilia Paschalna będzie się składać z następujących części. Najpierw sprawować będziemy Liturgię Światła, gdzie zgromadzeni wokół paschału – symbolu Zmartwychwstałego Pana, w uroczystym orędziu wielkanocnym ogłosimy Jego zwycięstwo nad  śmiercią. Następnie w Liturgii Słowa rozważać będziemy wielkie dzieła Boga, których dokonał w dziejach ludu wybranego aż do największego wydarzenia wszechczasów, jakim było zmartwychwstanie Jezusa. Potem w Liturgii Chrzcielnej odnowimy nasze przymierze z Bogiem, które zawarliśmy na chrzcie świętym. Ostatnią częścią naszej liturgii będzie Liturgia Eucharystyczna, w której karmić się będziemy Ciałem i Krwią naszego Pana przy stole przygotowanym dla nas przez Jego śmierć i zmartwychwstanie.