Spotkanie Przedstawicieli Rad Parafialnych

Ponad 200 osób z sześciu dekanatów uczestniczyło w Rejonowym Spotkaniu Rad Parafialnych, które odbyło się pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy w garwolińskiej parafii Przemienienia Pańskiego. Wiodącym tematem konferencji, w której udział wzięli proboszczowie i przedstawiciele rad parafialnych z dekanatów garwolińskiego, adamowskiego, łaskarzewskiego, osieckiego, ryckiego i żelechowskiego były zasady funkcjonowania parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych oraz ich udział w budowaniu żywego kościoła.

Zależy nam bardzo na tym, aby wszyscy parafianie, a szczególnie ci, którzy zostają wybrani do rad parafialnych czy rad ekonomicznych, czuli się odpowiedzialni za wspólnotę, do której należą, czuli się odpowiedzialni za jej rozwój duchowy, jak i ten rozwój materialny - mówił bp. Kazimierz Gurda, Ordynariusz Diecezji Siedleckiej.

Ks. Wojciech Hackiewicz, wykładowca siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego,przedstawił  rys historyczny, jak na przestrzeni wieków wyglądała droga współistnienia,  współodpowiedzialności i współpracy pomiędzy świeckimi a duchownymi. – Pasterz słucha, dialoguje z Bogiem w sumieniu, na modlitwie uzgadnia z Bogiem swoje decyzje, dalej słucha Kościoła i po trzecie wsłuchuje się w wiernych. Musi usłyszeć ich głos, co czują, czym żyją. Wierni świeccy rozeznają wolę Bożą w sumieniu przed Bogiem, po drugie, kierując się Nauką Kościoła, i po trzecie posłuszeństwem ewangelicznym wobec pasterza, gdy on zdecyduje. Gdy się trzymamy tych zasad, zupełnie inaczej wygląda nasze chrześcijańskie współistnienie. - wyjaśniał.

Dziękujemy naszej Radzie Parafialnej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Relację audio możemy posłuchać na portalu podlasie24.pl