W drodze na ŚDM Kraków 2016 - Czat ze Słowem - Noc Świętych

W dekanacie garwolińskim już 3 rok organizowane są spotkania mające na celu zaktywizowanie młodych ludzi do mężnego i odważnego wyznawania wiary, a nawet do jej poszukiwania. Wszystko rozpoczęło się w Roku Wiary - 2012 r. i trwa do dziś.

W tym roku, te spotkania mają specjalny kontekst. Mianowicie przygotowują nas do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r w Krakowie - mówi ksiądz Wojciech Sobieszek - koordynator z rejonu garwolińskiego. Dlatego też termin naszych spotkań jest inny niż przyjęty w całej diecezji, ale spowodowane to jest kontynuacją tych spotkań w naszym rejonie - podkreśla ks. Wojciech. Kontynuując tę myśl i te spotkania w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, 31 paĹşdziernika 2014, w parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, po raz drugi, zorganizowano NOC ŚWIĘTYCH.

Był to czas modlitwy przez wstawiennictwo wielu świętych patronów. Dlatego też tej nocy w sulbińskiej kaplicy obecne były relikwie wielu świętych i błogosławionych, m.in. św. s. Faustyny, św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. o. Pio, św. Jana Pawła II, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Teresy od Jezusa, św. Floriana, św. Rafała Kalinowskiego, św. Bartłomieja, bł. Bronisławy, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Jose Sanchez del Rio – młodego Męczennika pochodzącego z Meksyku, a także wielu innych. Bł. José Luis Sánchez del Río w chwili śmierci w 1928 roku miał niecałe 15 lat. Był żołnierzem armii powstańczej w stanie Michoacán. Bronił się do wyczerpania amunicji, a następnie dostał się do niewoli podczas potyczki z wojskami rządowymi, gdy odstąpił swojego konia dowódcy cristeros, gen. Prudencio Mendozie. Został wtrącony do więzienia w rodzinnej miejscowości. Gdy nie chciał przejść na stronę rządową, co wiązałoby się z zaparciem się wiary, młodego cristero poddano torturom – zdarto mu nożem skórę ze stóp i pędzono na piechotę na miejscowy cmentarz, gdzie został powieszony i dobity strzałem z pistoletu. Pytany przez oprawców, co mają powtórzyć jego rodzicom, odpowiedział: „Niech żyje Chrystus Król!” José Luis Sánchez del Río jest najmłodszym beatyfikowanym meksykańskim męczennikiem. Jego historia oraz wielu innych dzielnych Cristeros została przedstawiona w filmie „CRISTIADA” poświęconym prześladowaniom religijnym w Meksyku. Z relikwiami o godz. 22.00 wyruszyła procesja na ulice parafii. W czasie Nocy Świętych obecna była również kopia cudownego obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Posługę muzyczną uroczystości pełnił zespół Guadalupe z Lublina, którego misją jest uwielbienie Boga razem z Maryją oraz krzewienie, w rodzinach, kultu Matki Bożej z Guadalupe – Patronki życia poczętego.

Katechezę oraz homilię w czasie mszy świętej wygłosił ks. Tomasz Makarewicz SAC z Lublina, opiekun duchowy wspólnoty Guadalupe. Mszy świętej, o godz. 24.00, przewodniczył ks. Proboszcz Andrzej Lemieszek, a wśród koncelebrujących byli: ks. Mariusz Zaniewicz – kapelan szpitala, ks. Kamil Duszek – wikariusz parafii Miętne, ks. Radosław Osipacz – wikariusz parafii Borowie.

W ramach Nocy Świętych odbył się jednocześnie przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku, odbędą się w Krakowie. Kolejne spotkanie w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. W ramach spotkania zatytułowanego - „Duchowe potrzeby” wystąpi zespół ewangelizacyjny Zeta i Greka. Wszystkich już dziś zapraszamy do kolegiaty 18 grudnia o godzinie 18.00.

Więcej zdjęć -Noc świętych 2014