Przemienienie Pańskie - Uroczystość odpustowa z racji tytułu parafii

Tradycyjnie w dniu 6 sierpnia w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystość odpustową z racji tytułu parafii - Przemienienia Pańskiego. Od 4 lat, a więc od momentu powstania Kolegiaty w Garwolinie, uroczystości odpustowe mają szczególny charakter. Towarzyszy im bowiem specjalny obrzęd instalacji kanoników do kapituły Kolegiaty Przemienienia Pańskiego.

W tym roku do grona kanoników w sposób oficjalny dołączyli ks. kan. Stanisław Marczuk, proboszcz parafii w Maciejowicach oraz ks. kan. Jerzy Przychodzeń, proboszcz parafii Marianów.

W obrzędzie instalacji księży kanoników można znaleĹşć następujące słowa, które wypowiada Biskup Siedlecki: „Czynię to z prawdziwą radością. Wszyscy uczestniczący w tej uroczystości mają możność pogłębienia swej współodpowiedzialności za umocnienie i rozwój Królestwa Bożego na ziemi. Godność kanonika jest wyrazem mojej wdzięczności za wysiłki duszpasterskie księży, których dziś uroczyście włączamy do kapituły kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, a których działania są w żywej łączności ze swoim Biskupem”.  Słowa te są pewnym zobowiązaniem, jakie kapłan przyjmuje na siebie, przyjmując zaproszenie do grona księży kanoników. Od tej pory będą oni jeszcze ściślej współpracować z Biskupem dla dobra całej diecezji.

Uroczystościom przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Rozpoczęły się one o godz. 12.00. Następnie w imieniu władz miasta wraz burmistrzem p. Tadeuszem Mikulskim przemówił p. Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolinskiego

Po powitaniu Biskup Kazimierz dokonał instalacji nowych księży kanoników i wyznaczył im miejsce w prezbiterium Kolegiaty. Następnie wygłosił Słowo Boże na temat wartości przemienienia, jakie dokonuje się w człowieku zrywającym z grzechem w imię Chrystusa. Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła.

 
 

GALERIA Z UROCZ. ODPUSTOWEJ 2014 
Archiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com