Rodzinne Kolędowanie

W niedzielę Chrztu Pańskiego w garwolińskiej kolegiacie licznie zebrani parafianie i goście mieli okazję uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu w wyjątkowym wydaniu. Śpiewom przewodniczył Rodzinny Chór Kolędowy, w którego skład wchodzili chętni do muzycznych wyzwań parafianie, zaś akompaniament wykonał zespół instrumentalny.

Proboszcz garwolińskiej kolegiaty, ks. kan. Stanisław Szymuś już na początku gratulował chórzystom włożonej pracy w przygotowania (chór można było usłyszeć już podczas Pasterki) i zaznaczył, że wielką wartość stanowi międzypokoleniowy charakter zespołu. Damian Mączarski, organista garwolińskiej kolegiaty i dyrygent, w krótkich słowach wprowadzenia wyraził zachętę, by nie traktować tego wydarzenia jako „koncertu”, ale by czas kolędowania stał się natchnieniem do przeżyć duchowych i skierował uwagę zgromadzonych na centrum tego wydarzenia – Osobę Nowonarodzonego Syna Bożego.

Kolędowaniu towarzyszył zespół instrumentalny złożony w większości ze studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród instrumentalistów byli również parafianie i osoby z okolicznych miejscowości. Przygotowane specjalnie na tę okazję opracowania na instrumenty smyczkowe i flet wypełniły garwolińską kolegiatę dźwiękami tradycyjnych polskich pieśni o Bożym Narodzeniu. Nie zabrakło również opracowania łacińskiej kolędy „Adeste fideles”. Wykonanie kolęd z takim zespołem było wielkim przeżyciem dla wszystkich chórzystów.

Zebrani mieli okazję zanurzyć się w refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia - w czasie kolędowania wytworzyła się bowiem intymna atmosfera niezwykłego skupienia.

oprac. p. Damian Mączarski
zdjęcia ks. Michał BuczyńskiArchiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com