Jubileusz Orkiestry Dętej i święto strażaków

Orkiestra dÄ™ta Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie jest najstarszÄ… w powiecie garwoliÅ„skim i w tym roku obchodzi 110. urodziny. Jubileuszowe uroczystoÅ›ci poÅ‚Ä…czone byÅ‚y z przypadajÄ…cym na poczÄ…tek maja strażackim Å›wiÄ™tem. W wydanym przez starostwo powiatowe opracowaniu dotyczÄ…cym dziaÅ‚alnoÅ›ci strażackiej orkiestry napisano, że w okresie jej dziaÅ‚alnoÅ›ci byÅ‚y lata sukcesów i kryzysów, z których jednak zawsze odradzaÅ‚a siÄ™ jak przysÅ‚owiowy Feniks z popiołów i dziaÅ‚a zgodnie z hasÅ‚em straży Bogu na chwaÅ‚Ä™, ludziom na pożytek. JubileuszowÄ… galÄ™ rozpoczęła Msza Å›w. w garwoliÅ„skiej kolegiacie Przemienienia PaÅ„skiego. Przed nabożeÅ„stwem, w okolicznoÅ›ciowym wystÄ…pieniu prezes straży Klemens Ptach nie mówiÅ‚ jednak o historii orkiestry.  - Dzisiaj chcemy po prostu oddać hoÅ‚d tym wszystkim strażakom, którzy odeszli, którzy byli kiedyÅ› wÅ›ród nas, ale teraz już ich nie ma, a w szczególnoÅ›ci imiennie czÅ‚onkom orkiestry w 110. rocznicÄ™ ich powstania - mówiÅ‚ prezes. W homilii, ks. kan. dr Piotr Paćkowski, rektor siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego mówiÅ‚ o powoÅ‚aniach kapÅ‚aÅ„skich, ale nawiÄ…zaÅ‚ też do jubileuszu orkiestry dÄ™tej. - Gratulujemy caÅ‚emu zespoÅ‚owi tak piÄ™knej tradycji. Pracujcie dalej, bo to jest wielkie dzieÅ‚o, przynoszÄ…ce olbrzymiÄ… satysfakcjÄ™, przynoszÄ…ce olbrzymiÄ… radość - mówiÅ‚ kapÅ‚an. PrzewodniczÄ…cy Eucharystii, ks. praÅ‚at Ryszard Andruszczak, prepozyt kolegiaty i kapelan garwoliÅ„skich strażaków, zwróciÅ‚ siÄ™ do druhen i druhów muzyków. - Gratulujemy piÄ™knego jubileuszu, życzymy z caÅ‚ego serca, by orkiestra rozwijaÅ‚a siÄ™, miaÅ‚a coraz wiÄ™cej mÅ‚odych nastÄ™pców, i żeby nigdy wÅ‚adzom nie zabrakÅ‚o pieniÄ™dzy na to, żeby finansować orkiestrÄ™ -  powiedziaÅ‚ duszpasterz. Refleksje i przemyÅ›lenia towarzyszyÅ‚y przez caÅ‚y czas trwania uroczystoÅ›ci. Po nabożeÅ„stwie przemaszerowano w asyÅ›cie orkiestry dÄ™tej i pocztów sztandarowych ulicami miasta pod pomnik AK, gdzie zÅ‚ożono kwiaty, podobnie pod pomnikiem rozstrzelanych w 1944 roku  30 zakÅ‚adników przywiezionych przez hitlerowskich żoÅ‚daków z Pawiaka i marszaÅ‚ka Józefa PiÅ‚sudskiego, patrona jednostki OSP Garwolin. ByÅ‚y okolicznoÅ›ciowe odznaczenia i życzenia od starosty Marka ChciaÅ‚owskiego, Waldemara Sabaka, prezesa ZOP ZOSP RP w Garwolinie i  burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego. (tekst WJ)

Wszystkie zdjęcia można obejrzeć w albumie poniżej

110 lat istnienia Orkiestry Dętej OSP Garwolin

******************************************************************************************

Posłuchaj relacji audio z tego wydarzenia:

podlasie24.pl