33 rocznica obrony i powrotu Krzyża w ZSR w Miętnem

... z Krzyżem jest się na zawsze
       by sprzeczać się co dzień
... jeśli go nie utrzymasz
      to sam cię podniesie ...
        ks. Jan Twardowski

33 lata po wydarzeniach w Miętnem należy się hołd i uznanie tym, którzy narażając swoją przyszłość, swoje życiowe szanse i wykształcenie podjęli dramatyczny wysiłek obrony wartości katolickich w życiu naszego narodu. Wyrazem hołdu i uznania dla obrońców krzyża w Miętnem, były uroczystości zorganizowane przez starostę Marka Chciałowskiego, burmistrza Garwolina, dyrekcję oraz Radę Pedagogiczną Zespołu Szkół w Miętnem, w których uczestniczyły rzesze mieszkańców, władze samorządowe, radny sejmiku mazowieckiego, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych oraz delegacje szkół ponadgimnazjalnych ze sztandarami. - 7 kwietnia 1984 roku powrócił krzyż do sal lekcyjnych Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem i pozostał do dnia dzisiejszego. Młodzież pokazała swoją heroiczną postawę w walce o symbol, symbol zwycięstwa i przynależności Polski do kościoła katolickiego - mówił przed nabożeństwem starosta M. Chciałowski.

Głównym punktem uroczystości była celebrowana Eucharystia pod przewodnictwem dziekana, ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, który również wygłosił Słowo Boże. Przypomniał jak ważne jest trwanie przy Krzyżu i wierność Chrystusowi. Młodzież tamtego okresu zdała egzamin. Dziś to wyzwanie stoi przed nami.  Dziękujemy Bogu za młodzież i ich wychowawców, którzy jako legitymacje wskazali na krzyż, którzy całej naszej ojczyĹşnie pogrążonej w epoce komunizmu i zniewolenia pokazali, gdzie jest siła, gdzie jest moc, gdzie jest nadzieja - mówił ks. Andruszczak.

Po Mszy św. został wyświetlony film upamiętniający tamte wydarzenia, połączony z recytacją tekstów św. Jana Pawła II.