ŚDM Garwolin - Aby byli jedno (Górki i Kodeń)

ŚDM Garwolin: Sobota - 23 lipca 2016

Sobota to kolejny bogaty w przeżycia dzień, w drodze do Krakowa. Po śniadaniu w rodzinach młodzi zgromadzili się w Kolegiacie o godz. 9.00. Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy tradycyjnie śpiewem. W tle można było zobaczyć film z Rio de Janeiro, gdzie w obecności Papieża Franciszka młodzi budowali kościół. Nawiązywało to do tematu dnia - jedność w wierze pozwala na budowanie, nawet pomimo kulturowych różnic. Następnie pielgrzymom przybliżyliśmy historię bł. Męczenników z Pratulina, wspomagając się specjalnie wybranym fragmentem z filmu Pratulin. Scena rekonstrukcji męczeństwa Unitów wywołała silne emocje u zebranych. Następnie wśród śpiewów zostały wniesione relikwie naszych Błogosławionych i wspólnie w ich obecności modliliśmy się na różańcu, przyzywając Ducha Świętego, prosząc o odwagę w dawaniu świadectwa.

Po modlitwie pielgrzymi udali się Górek. Po powitaniu przez Ks. Proboszcza o. Czesława  i wysłuchaniu historii Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej wszyscy odmówiliśmy różaniec w językach przybyłych. Po różańcu przyszedł czas na obiad, przygotowany przez Przedszkole w Sulbinach.

Kodeń jest dla naszej diecezji miejscem ważnym - to sanktuarium naszej Pani z Podlasia, patronki jedności chrześcijan. Tutaj zostało zaplanowane tradycyjne Jerycho Młodych - burzenie murów, podziałów. Dlatego zaraz po obiedzie wyruszyliśmy w pielgrzymkę do Kodnia. Gospodarze przywitali nas bardzo serdecznie, widoczna była troska o bezpieczeństwo. Pięknie zostały pokazane umiejętności jeĹşdzieckie polskiej husarii. Wszystkiemu towarzyszyła znakomita muzyka. Najważniejszym punktem była Eucharystia, sprawowana pod przewodnictwem biskupa z Francji, wraz z biskupami i przybyłymi księżmi. Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda wygłosił homilię, w czasie której nawiązał do Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej. Dla nas taką Kaną - miejscem przemiany jest Kodeń, gdzie Maryja codziennie zaprasza zróbcie wszystko cokolwiek powie wam mój Syn. Po Eucharystii, z racji że było już póĹşno wraz z pielgrzymami ze Stanów Zjednoczonych około północy powróciliśmy do Garwolina.

Wszystkie zdjęcia z całego dnia w albumie poniżej

Burzenie murów - Aby byli jedno (Górki i Kodeń)