ÅšDM Garwolin - kawa u Burmistrza i Starosty

Po gorÄ…cym powitaniu dzieÅ„ wczeÅ›niej pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych rozpoczÄ™li dzieÅ„ wspólnÄ… modlitwÄ… wraz z mÅ‚odzieżą parafii Przemienienia PaÅ„skiego. ByÅ‚a to modlitewna adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, którÄ… prowadziÅ‚a mÅ‚odzież polska na zmianÄ™ z gośćmi z USA. Treść rozważaÅ„ stanowiÅ‚a katecheza pod intrygujÄ…cym tytuÅ‚em - „Martyria epoko smartfona” - jak być Å›wiadkiem Jezusa dziÅ›, kiedy spoÅ‚eczne media (pod hasÅ‚em „smartfon”) skutecznie odwracajÄ… uwagÄ™ mÅ‚odego czÅ‚owieka od wartoÅ›ci  Å›wiadectwa, nawet za cenÄ™ Å›mierci. Za kanwÄ™ rozważaÅ„ posÅ‚użyÅ‚y sÅ‚owa Pana Jezusa - wy jesteÅ›cie solÄ… ziemi.

Po modlitwie pielgrzymi ÅšDM spotkali siÄ™ w Zespole SzkóÅ‚ Ekonomicznych na „kawie u Burmistrza”. Zawsze podczas Dni MÅ‚odzieży takie spotkanie jest wyrazem wdziÄ™cznoÅ›ci wÅ‚adzom miasta za wszelkÄ… pomoc. A trzeba powiedzieć, że w Garwolinie od wÅ‚adz miasta i powiatu doznaliÅ›my wielkiej życzliwoÅ›ci, merytorycznego i materialnego wsparcia. W czasie spotkania w krótkich sÅ‚owach zwróciÅ‚ siÄ™ do wszystkich ks. PraÅ‚at Ryszard Andruszczak, który przypomniaÅ‚ Å›w. Jana PawÅ‚a II, inicjatora ÅšDM. Po nim gÅ‚os zabierali kolejno przedstawiciele miasta i powiatu. InteresujÄ…ce byÅ‚o także przedstawienie w formie filmu walorów Ziemi GarwoliÅ„skiej. Po tej prezentacji przyszÅ‚a pora na „prezentacjÄ™ narodów” - zobaczyliÅ›my pielrzymów z Czadu, w ich oryginalnych strojach, taÅ„czÄ…cych i Å›piewajÄ…cych. Pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych w liczbie 30 osób powiedzieli, gdzie znajduje siÄ™ stan Oklahoma. Ciekawie powiedzieli o sobie Rosjanie, których skÅ‚ad grupy jest wybitnie miÄ™dzynarodowy. Wielkim zaskoczeniem byli pielgrzymi z Islandii, pogromcy Anglików w czasie Euro’16 we Francji. Powiedzieli o sobie, że sÄ… potomkami emigrantów z Filipin, czy Sumatry. W żaden sposób  nie przypominali Europejczyków, co przywodzi na myÅ›l refleksjÄ™ - Å›wiat siÄ™ zmienia. W miÄ™dzyczasie do parafii Przemienienia PaÅ„skiego dotarli kolejni pielgrzymi z USA - seminarzyÅ›ci z Waszyngtonu. Choć zmÄ™czeni podróżą chÄ™tnie wziÄ™li udziaÅ‚ w dalszej części programu dnia.

Punkt kulminacyjny dnia  - Eucharystia z udziaÅ‚em wszystkich narodowoÅ›ci oraz parafian i goÅ›ci, której przewodniczyÅ‚ ks. PraÅ‚at Ryszard Andruszczak, dziekan garwoliÅ„ski. HomiliÄ™ wygÅ‚osiÅ‚ ks. Tomasz Koprianiuk - sugestywnie ukazujÄ…c bryÅ‚Ä™ soli prosto z ziemi, która przemienia siÄ™ w czystÄ… sól. Å»ycie czÅ‚owieka w oczach Boga ma wÅ‚aÅ›nie wartość takiej soli  z ziemi. On swojÄ… Å‚askÄ… oczyszcza czÅ‚owieka, a Jego miÅ‚osierdzie sprawia cud oczyszczenia z win. Z racji wielu narodowoÅ›ci homilia byÅ‚a w j. angielskim, z tÅ‚umaczeniem na polski.

Po Eucharystii ponad 300 uczestników ÅšDM (goÅ›cie, wolontariusze, uczestnicy polscy) udali siÄ™ na obiad. Trudnego zadania rozdysponowania miejsc posiÅ‚kowych i dojazdu do nich podjÄ…Å‚ siÄ™ ks. Wojciech Sobieszek,  koordynator rejonu garwoliÅ„skiego. Po ponad godzinnym spotkaniu przy stole wolontariusze i goÅ›cie udali siÄ™ autokarami do Siedlec, na uroczystość inauguracji ÅšDM w diecezji siedleckiej.

ÅšDM Garwolin

Więcej ciekawych zdjęć w albumie poniżej

ÅšDM GARWOLIN - 21 lipca 2016