77. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września uroczyście obchodzono w Garwolinie 77. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które było niezwykłym zjawiskiem w najnowszych dziejach Polski, i jedynym tego rodzaju w dziejach antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie. Powiatowe obchody tej ważnej w polskiej historii rocznicy rozpoczęły się od spotkania pokoleń, które zorganizowała społeczność Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.  – Oddajemy cześć tym, którzy oddali swoje życie za wolność, tym, którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy żyją wciąż wśród nas - mówiła dyrektor szkoły Joanna Ostrowska. Młodzież szkolna przedstawiła wspaniały program poetycko-muzyczny, w którym pokazali jak pięknie można czcić pamięć i rozwijać patriotyzm w warunkach pokoju. Była to doskonała lekcja historii. – Chciałbym, żebyśmy z tej lekcji wynieśli wiele rzeczy, które musimy mieć i w sercach, ale i w czynach- powiedział starosta Marek Chciałowski. Jednym z żyjących jeszcze żołnierzy podziemnej armii jest Antoni Chomicz, który za miłość do ojczyzny stracił zęby, stracił zdrowie, ale przeżył. - Przeżył, jak sam opowiadał, tylko dzięki wierze, tylko modlitwa i wiara w Boga pozwoliły mu przetrwać - wspominał mjr w st. spocz. Marian Cabaj, wiceprezes AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie. – To był straszny czas, a walka o wolną Polskę nigdy się nie kończy. To jest tak, że nic nigdy nie jest dane raz na zawsze - artykułował Krzysztof Żochowski, radny sejmiku mazowieckiego. Po tej lekcji historii część uczestników uroczystości w asyście pocztów sztandarowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat garwoliński przemaszerowali pod obelisk AK, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Dosłownie garstka oficjeli i mieszkańców Garwolina oraz poczty sztandarowe uczestniczyli w Eucharystii w intencji ojczyzny i bohaterów walki o jej wolność. – Z dumą dzisiaj wspominamy założycieli podziemnego państwa polskiego. Jesteśmy dumni, że nasza ojczyzna nigdy nie poddała się- mówił przewodniczący Mszy św. ks. prałat Ryszard Andruszczak, prepozyt kolegiaty Przemienienia Pańskiego, a w kazaniu ks. Piotr Mazurek nawiązał do biblijnej postaci Hioba i tragedii jaka go doświadczyła i w tym kontekście odniósł się do historii najnowszej.

Posłuchaj relacji audio

podlasie24.pl