Pielgrzymka Szlakiem Piastowskim

Św. Jan Paweł II nauczał, że „przeszłość jest treścią naszej tożsamości”. Chcieliśmy „dotknąć tej przeszłości”, więc 5 czerwca 32 pielgrzymów z naszej parafii wyruszyło autokarem na niezwykły Piastowski Szlak. Przewodniczył im duchowo ks. Wiesław Mućka. Funkcję pilota pełniła p. Barbara Zawadka. Głównymi uczestnikami pielgrzymki było 17 dzieci ze scholi parafialnej z p. Aldoną i p. Karoliną, z rodzicami i katechetami. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie o godz. 7.00. Po kilku godzinach podróży dojechaliśmy do legendarnej Kruszwicy. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały legendy o okrutnym Popielu, którego zjadły myszy i jego  żonie Gerdzie. Weszły na Mysią Wieżę, stamtąd podziwiały piękne krajobrazy. W Strzelnie podziwialiśmy bazylikę, budowaną na przełomie XII/XIII w., a w niej romańskie kolumny dobra i zła. W nawie bocznej piękny zabytkowy krucyfiks z umęczoną twarzą zmarłego Chrystusa i wiele relikwii różnych Świętych. Pan przewodnik zaprowadził nas także do rotundy św. Prokopa. Kolejka wąskotorowa przewiozła pielgrzymów do polskiej Wenecji. W Wenecji zwiedziliśmy muzeum kolei wąskotorowej. Nocowaliśmy w hotelu w miejscowości Chabsko. W drugim dniu pielgrzymki, rano po śniadaniu, wyruszyliśmy do Poznania. Uczestniczyliśmy we Mszy św. o godz. 10.00 w archikatedrze poznańskiej i zwiedziliśmy ją. Pani przewodnik w sposób ciekawy i przystępny przekazała nam wiedzę o początkach Państwa Polskiego, o chrzcie Mieszka I i jego skutkach. Na szlaku piastowskim nie mogło zabraknąć Gniezna. Piękna katedra z X w. na Wzgórzu Lecha, a w niej m.in. słynne Drzwi GnieĹşnieńskie, konfesja z relikwiarzem św. Wojciecha. Właśnie stąd św. Wojciech wyruszył z misją nawracania Prus, tu odbywały się koronacje polskich królów z dynastii Piastów. Po południu przyszedł czas na wspólny obiad, lody i … powrót do Garwolina. Czas podróży w autokarze był wypełniony modlitwą, śpiewem przy dĹşwiękach gitary: wspólnym i solowym i radością z bycia razem.