Jubileusz 1050 r chrztu Polski w Katolickim Liceum i Gimnazjum

W Katolickim Liceum i Gimnazjum im. C.K.Norwida w Garwolinie w czasie modlitwy porannej miaÅ‚a miejsce celebracja liturgiczna, w czasie której wszyscy zebrani odnowili przyrzeczenia sakramentu chrztu Å›wiÄ™tego. Wiąże siÄ™ to Å›ciÅ›le z datÄ… 14 kwietnia 966, kiedy to – wedÅ‚ug historyków – Mieszko I wraz z dworem przyjÄ…Å‚ chrzest.  Od tego czasu minęło 1050 lat.

CelebracjÄ™ SÅ‚owa, prowadzonÄ… przez ks. prefekta Tomasza Koprianiuka, rozpoczÄ…Å‚ krótki komentarz historyka p. Roberta KuĹşbidy.  PowiedziaÅ‚ o doniosÅ‚oÅ›ci tego wydarzenia, które staÅ‚o siÄ™ podstawÄ… tworzenia paÅ„stwowoÅ›ci polskiej, chrzeÅ›cijaÅ„skiej tożsamoÅ›ci naszego narodu. NastÄ™pnie fragment z Dziejów Apostolskich o chrzcie dworzanina etiopskiego przeczytaÅ‚ uczeÅ„ klasy IIA liceum Piotr Brojek. Centralnym momentem byÅ‚o  odnowienie przyrzeczeÅ„ chrzcielnych, a wiÄ™c wspólne wyrzeczenie siÄ™ zÅ‚a i wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa. Wszyscy zostali pokropieni wodÄ… Å›wiÄ™conÄ… na pamiÄ…tkÄ™ chrztu.

NastÄ™pnie zebrani obejrzeli krótki film
przypominajÄ…cy rangÄ™ wydarzenia, jakim byÅ‚ chrzest Polski.
Na zakończenie ks. Prefekt udzielił błogosławieństwa zebranym.

SpoÅ‚eczność SzkoÅ‚y Katolickiej w Garwolinie