Modlitwa w intencji Strażaków z okazji święta ich Patrona, św. Floriana

4 maja 2016 w dzień św. Floriana swoje święto obchodzą strażacy. W Garwolinie strażacka brać integrowała się podczas uroczystości kościelnych, a póĹşniej okolicznościowego spotkania, gdzie zasłużonych druhów uhonorowano medalami i odznakami. Wśród odznaczonych był proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego, kapelan garwolińskich strażaków ks. prałat Ryszard Andruszczak, któremu wręczono srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Strażackie świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w garwolińskiej kolegiacie. Podczas kazania ks. Grzegorz Gładysz mówił m.in. o odpowiedzialnej i trudnej służbie strażackiej. – To wy spieszycie drugim na ratunek zawsze wtedy, kiedy zagrożone jest ludzkie życie, kiedy jest zagrożone ludzkie zdrowie, bezpieczeństwo, jak też wielokrotnie jego dobytek. To na was drodzy strażacy można zawsze liczyć- artykułował kapłan. Prepozyt kolegiaty, ks. prałat Ryszard Andruszczak, który od niedawna pełni funkcję kapelana OSP Garwolin, podziękował strażakom za gotowość i pomoc Kościołowi. – Dziękujemy za waszą pracę dla naszej społeczności, za ochronę mienia, za bezpieczeństwo, które odczuwamy dzięki wam. Tak pięknie powiedziała dzisiaj nasza pani premier o was, że jesteście jednymi z nielicznych ludzi, którzy są z powołania. Podpisuję się pod tym rękami i nogami, że strażacy to są ludzie z powołania- powiedział duszpasterz. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin i pocztów sztandarowych przemaszerowali do strażnicy, gdzie kontynuowano strażacką celebrę. Prezes OSP Klemens Ptach odczytał uchwałę ZOW ZOSP RP, którą nadano ks. prałatowi Ryszardowi Andruszczakowi srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Brązowe medale  przyznano  Małgorzacie Jankowskiej, Adamowi Tylmanowi, Katarzynie Ostałowskiej, Zbigniewowi Filipkowi, Beacie Dąbrowa, Dawidowi Pielakowi, Tomaszowi Paziewskiemu, Pawłowi Moleniowi, Michałowi Gendek, Danielowi Gendek, Piotrowi Kot, Patrykowi Grześkiewiczowi, Magdalenie Krawczyk, Katarzynie Miętus, Monice Skwarek i Weronice Wirtek. Krzyżem „140 lat OSP Garwolin” udekorowano Władysława Miturę. Zbigniew Gnat- Wieteska i Zbigniew Rękawek otrzymali odznaki za wysługę 50 lat w straży, a panie Krystyna Makulec i Barbara Dubiela za 25 lat służby. Były też odznaczenia za 10 lat służby w OSP, które otrzymali Patryk Grześkiewicz, Michał Gendek, Zbigniew Filipek, Łukasz Maśniak, Łukasz Szarek i Paweł Miętus. Życzenia strażakom złożył poseł Grzegorz WoĹşniak i prezes ZOP ZPSP RP w Garwolinie Stefan Gora. Gośćmi garwolińskich strażaków byli m. in. starosta Marek Chciałowski i burmistrz Tadeusz Mikulski.