Orszak Trzech Króli ulicami Garwolina 2016

6 stycznia 2016 r. po raz drugi w Garwolinie odbył się Orszak Trzech Króli. Te niezwykłe uliczne jasełka poprzedziła celebracja Mszy Świętej w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Garwolina. Mury świątyni drżały, gdy dĹşwięki trąb grały melodie kolęd i pastorałek, wprowadzając licznie zgromadzonych wiernych w radosny i podniosły nastrój. Zainteresowanie Orszakiem było większe niż przed rokiem, osiągając liczbę ponad 2000 uczestników, o czym można się było przekonać już po Mszy Św., gdy cały plac przykościelny wypełniła fala wielobarwnych strojów, w które przebrały się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Kto wcześniej nie przygotował odpowiedniego przebrania, ten mógł dokonać charakteryzacji dzięki papierowym koronom, rozdawanym przez młodzież z Ruchu Światło-Życie. Wśród pastuszków, aniołów, rycerzy, dwórek i króli można było rozpoznać rodziców, nauczycieli, katechetów, a nawet włodarzy Miasta. W role trzech króli wcielili się duszpasterze. Królem europejskim był ks. Michał Chojecki, królem azjatyckim ks. Prałat Ryszard Andruszczak, a królem afrykańskim ks. Andrzej Lemieszek. Tym samym każda z trzech garwolińskich parafii, miała swojego przedstawiciela. Za organizację całości odpowiadał i orszak przeprowadził jako konferansjer ks. Paweł Broński, który komentując poszczególne sceny, zagrzewał wszystkich do wspólnego śpiewu kolęd oraz inicjował orszakowe okrzyki.

Orszak pozostałby jedynie egzotycznym marszem lub procesją, gdyby nie biblijne inscenizacje, upamiętniające historyczne wydarzenia, związane z Bożym Narodzeniem i pokłonem Mędrców. Aktorami, którzy odegrali kolejne sceny byli uczniowie czterech największych garwolińskich szkół. O tym, jak perfekcyjnie młodzi artyści wykonali powierzone im zadanie świadczyć mogą gromkie oklaski, które rozlegały się po każdej inscenizacji. Furorę zrobił taniec pięknych tancerek na dworze króla Heroda, ciekawie oddano atmosferę gospody, w której nie było miejsca, dla Jezusa, efektowna była walka aniołów i demonów rozegrana na jednym z tarasów, ale największa niespodzianka czekała na mieszkańców miasta kilka ulic dalej. Wśród gęsto przytulonych do siebie kamienic Garwolina miejscowi strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ustawili specjalny wóz strażacki z podnośnikiem hydraulicznym, wyposażonym w kosz, w którym ku niebu wzniósł się aktor przebrany za anioła, by z wysoka obwieścić maszerującym ludziom błogosławieństwa, a wśród nich to, do którego nawiązywało hasło tegorocznego Orszaku: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią!” Las rąk z aparatami fotograficznymi i telefonami komórkowymi wzniósł się ku górze, by uwiecznić to niecodzienne zjawisko. Scena finałowa, czyli pokłon Mędrców odbyła się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Świątynia ta jest kościołem stacyjnym w trwającym wciąż Roku Miłosierdzia, dlatego po oddaniu czci Nowonarodzonemu Dziecięciu zmówiono też modlitwy w celu uzyskania odpustu zupełnego. Przy szopce, w której zamiast figur też stanęli uczniowie, odgrywający role Świętej Rodziny, odśpiewano kolędę „Bóg się rodzi”, a ks. Dziekan Ryszard Andruszczak wygłosił orędzie dla miasta i zaprosił przed kościół na gorący bigos. Degustujący rzeczoną potrawę zeznają, że była wyśmienita, podobnie jak atmosfera towarzysząca całemu Orszakowi. Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na kolejny Orszak Trzech Króli w 2017 r. (opr. XPB)

Więcej zdjęć można obejrzeć w poniższym albumie:

Orszak Trzech Króli w Garwolinie 2016

RELACJA VIDEO: