Otwarcie Bramy Miłosierdzia w naszej parafii

8 grudnia 2015, zgodnie z wolą Papieża Franciszka rozpoczął się w Kościele powszechnym Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Biskupi polscy w specjalnym komunikacie podkreślili doniosłość tego wydarzenia -  „Wezwanie do życia miłosierdziem oznacza przede wszystkim dążenie do przebaczenia i pojednania: do przebaczenia zniewag, porzucenia żalu, złości, przemocy i zemsty. Przebaczenie stanowi siłę, która przywraca nam nowe życie i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją. Życie miłosierdziem oznacza również powstrzymanie się od potępiania bliĹşnich. „Nie sądĹşcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone” (Łk 6, 37-38). Rok Miłosierdzia jest czasem sposobnym do zmiany dotychczasowego stylu życia. Do nawrócenia są wezwani szczególnie ci, którzy znajdują się daleko od łaski Bożej. Właśnie im w sposób szczególny Bóg pragnie ofiarować swoje przebaczenie. Nie ma takiego grzechu, którego w swoim miłosierdziu nie mógłby On przebaczyć, o ile człowiek o to prosi i pragnie się nawrócić”.

Odpowiadając na zaproszenie Papieża Biskup siedlecki Kazimierz Gurda dekretem ustanowił w diecezji Bramy Miłosierdzia  w wybranych kościołach. Jednym z wybranych kościołów jest Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Dlatego też główne wejście świątyni zostało upodobnione do bramy, przez którą każdy będzie mógł przekroczyć progi tego kościoła. Biskup siedlecki pisze: „Gorąco zachęcam do pielgrzymowania do tych świątyń. W nich zostanie ustanowiony „konfesjonał miłosierdzia”, gdzie pełniony będzie stały dyżur spowiedniczy. Za nawiedzenie wyżej wymienionych kościołów w czasie trwania Roku Świętego, który zakończy się 20 listopada 2016 r., będzie można uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedĹş, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu)”.

Uroczyste otwarcie Bramy Miłosierdzia dokonało się 13 grudnia o godz. 10.00 na rozpoczęcie Eucharystii. Pomimo niesparzającej pogody wierni zgromadzili się przy głównym wejściu do Kolegiaty, gdzie delegat Biskupa siedleckiego ks. Jacek Świątek (zarazem prowadzący rekolekcje w parafii) dokonał aktu otwarcia Bramy. Przy przejściu przez bramę towarzyszyło wiernym pokropienie wodą święconą. W uroczystości  wzięli udział kapłani na czele z Ks. Dziekanem Ryszardem Andruszczakiem, Prepozytem Kolegiaty, władze samorządowe, poczet sztandarowy garwolińskiej Solidarności oraz parafianie. W homilii ks. Jacek mówił o dobrym przezywaniu Roku Miłosierdzia, aby dzieła na trwałe wpisywały się w życie chrześcijanina.

„Boże Miłosierdzie to wielkie światło  miłości i czułości,
to opatrywanie przez Boga z miłością ran naszych grzechów”.

papież Franciszek