Uroczysta inauguracja 1050 rocznicy Chrztu Polski

28 listopada 2015 przedstawiciele młodzieży naszej parafii na czele
z ks. Gabrielem Mazurkiem uczestniczyli w Eucharystii w Katedrze Siedleckiej,
w czasie której otrzymali z rąk Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy jubileuszową świecę.

Świeca ta upamiętnia 1050 rocznicę wydarzenia na polach gnieĹşnieńskich,
gdzie - według przekazów historycznych - Mieszko I przyjął chrzest.
Ten doniosły fakt ilustruje pięknie obraz Jana Matejki - Chrzest Polski

W pierwszą niedzielę adwentu - obok symbolicznych 4 świec w wieńcu adwentowym w prezbiterium - ustawiliśmy również świecę jubileuszową. Uczyniliśmy to podczas uroczystej Eucharystii o godz. 10.00. Na początku świeca została wniesiona w procesji. W specjalnym obrzędzie została zapalona i zaprezentowana wiernym. Celem tej celebracji było przypomnienie, że woda chrzcielna każdemu z nas przynosi nowe życie. Pod takim też hasłem będziemy przeżywać ten rok duszpasterski - Nowe życie w Chrystusie.

Świece jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski mają być znakiem
zjednoczenia na modlitwie wszystkich wiernych naszych parafii.
Pragniemy Bogu dziękować za dar wiary przekazany przez naszych przodków,
prosić o wierność Bogu, Kościołowi i OjczyĹşnie oraz wypraszać dla nas gotowość
pójścia i głoszenia współczesnemu światu Dobrej Nowiny o zbawieniu.

W homilii ks. Tomasz wyjaśniał znaczenie słów Ewangelii - nabierzcie ducha i podnieście głowy. Nabrać ducha oznacza w istocie otworzyć się na działanie Ducha Świętego, który jest nam podarowany z nieba. Ten sam Duch ożywił niegdyś martwą materię, z której ulepiony został Adam, wskutek czego stał się istotą żywą. Dziś ten Duch przychodzi, aby ożywić nasze wnętrza, gdzie czasem gości śmierć jako zapłata za grzechy. Duch Św. daje łaskę, aby znienawidzić grzechy i wszystkie sytuacje, które do nich prowadzą. Im więcej w nas będzie nienawiści do grzechu, tym więcej będzie w nas miłości Boga. Ta miłość Boga uzdalnia do tego, aby powstawać z grzechów, choćby wielokrotnie zdarzały się upadki.

W czasie tej Eucharystii w szczególny sposób modliliśmy się za zmarłych strażaków.
Były obecnie poczty sztandarowe oraz strażacy w mundurach.
Wspomnieliśmy przed Bogiem tych, którzy odeszli na wieczną wartę -
zmarłych w sposób naturalny jak również w akcjach pożarniczych.

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszej parafii powitaliśmy
diakona Dariusza Wójcika, z siedleckiego WSD, rozpoczynającego praktykę duszpasterską.
Będzie posługiwał w naszej wspólnocie w okresie Adwentu i Wielkiego Postu.
Otoczmy diakona naszą modlitwą, aby dobrze przygotował się do służby w Kościele.

W niedzielę adwentową pragniemy również przybliżyć miłosierdzie chrześcijańskie, którego Ĺşródłem jest Bóg bogaty w miłosierdzie. Zgodnie z oczekiwaniem papieża Franciszka od 8 grudnia będziemy przeżywać Rok Miłosierdzia w Kościele. W zamyśle Papieża to czas łaski i pojednania, przebaczenia w sakramencie pokuty. Znakiem widzialnym tego Roku będą otwarte w piątki kościoły stacyjne, gdzie będzie możliwość udzielenia rozgrzeszenia wszystkich grzechów, także tych zarezerwowanych biskupom i Papieżowi. Nasza garwolińska Kolegiata została zaliczona w poczet tych kościołów.