Szkolenie KSM-u II stopnia

W dniach 16 – 18 paĹşdziernika 2015 w Siedlcach młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej kontynuowała pogłębianie wiedzy o Stowarzyszeniu w ramach szkolenia formacyjnego drugiego stopnia. Uczestniczyli w nim członkowie KSM Garwolin w składzie: Zuzanna Chodak, Kinga Olszak, Dominika Trzpil oraz Dariusz Wielgosz. Oto relacja ze spotkania przygotowana przez Karolinę Kłoś:

W piątkowy wieczór do Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Siedlcach przyjechało ponad 70 osób z Parczewa, Komarówki Podlaskiej, Garwolina, Zbuczyna, Rudy Wolińskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Borowia, Okrzei, Siedlec, Wisznic, Łukowa, Krzeska oraz Ryk. Jak na spotkanie rodzinne przystało rozpoczęliśmy wspólną kolacją. Następnie spotkaliśmy się na wieczorze integracyjno – zapoznawczym oraz podpisaliśmy „kontrakt” czyli zasady, które regulują życie naszej wspólnoty przez najbliższy weekend. Najważniejszym wydarzeniem piątkowego wieczoru była Eucharystia – spotkanie z Jezusem Chrystusem- tym, który nas powołał do tego, aby formować się właśnie w KSM. Podczas homilii ks. Adam – Diecezjalny Asystent KSM, przestrzegał nas przed kwasem faryzeuszy. Apelował do nas o naszą autentyczność - abyśmy zawsze byli tacy sami, żebyśmy świadczyli o Chrystusie nie tylko podczas spotkań KSM, ale również wtedy kiedy jesteśmy w szkole, rodzinie itp.  Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą różańcową w intencji KSM oraz owoców tego szkolenia.

Sobotę rozpoczęliśmy wspólną modlitwą – jutrznią, która była połączona ze Mszą Święta. Nasz asystent  podczas kazania odniósł się m.in. do grzechów przeciwko Duchowi Świętemu. Po posiłku zarówno dla ducha jak i ciała KSMowicze rozpoczęli bardzo intensywny dzień. Na początku spotkania młodzież wysłuchała konferencji ks. Adama, dotyczącej spowiedzi, roli stałego spowiednika i kierownika duchowego. Następnie podzieliliśmy się na 3 grupy, w których pracowaliśmy nad kolejnymi tematami. W  X zasad KSMowicza czyli nasze wspólnotowe przykazania wprowadziła młodych Karolina Kłoś – zastępca prezesa zarządu diecezjalnego KSM. Wszelkie wątpliwości odnośnie spotkań formacyjnych rozwiała Aleksandra Kozioł z Komisji Rewizyjnej w bloku „jak prowadzić spotkanie formacyjne”. Elementarna metoda pracy nas sobą KSM została omówiona przez Karolinę Sierpień, również z Komisji Rewizyjnej. Podczas bloków KSMowicze nie tylko słuchali, ale też pracowali w grupach, dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Bez wątpienia każdy skorzystał z tych bloków, dowiedział się czegoś nowego oraz zmotywował do tego, aby nieustannie dążyć do świętości właśnie z KSM. Ostatni wspólny blok był poświecony przyrzeczeniu KSMowicza, które składa się uroczyście podczas święta patronalnego KSM – Chrystusa Króla Wszechświata. Kadra szkoleniowa podzieliła się swoim świadectwem dotyczącym bycia w KSM oraz jak złożenie przyrzeczenia wpłynęło na ich dalszy rozwój duchowy. Zostały również omówione sprawy formalne wiążące się ze złożeniem przyrzeczenia czyli staniem się pełnoprawnym członkiem KSM. Oczywiście nie zabrakło również wspólnej zabawy, tańców oraz śpiewów podczas pogodnego wieczoru. Było bardzo głośno, bardzo radośnie i z pewnością każdy odetchnął po całym dniu zdobywania wiedzy. Po wspólnej integracji obejrzeliśmy film pt. „Tajemnica Eucharystii”, który oparty jest na objawieniach Cataliny Rivas dotyczących mistycznej rzeczywistości Eucharystii jako Największego Cudu, z jakim może się spotkać człowiek na tym świecie.

Podczas ostatniego dnia szkolenia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w parafii p.w. św. Józefa oraz wysłuchaliśmy konferencji dotyczącej Pisma Świętego, którą wygłosił dla nas ks. Piotr Mazurek – siedlecki moderator Dzieła Biblijnego. Nasze rodzinne spotkanie zostało zakończone rozdaniem świadectw ukończenia szkolenia. Pomimo tak krótkiego czasu razem nikt nie chciał już wyjeżdżać do domów. Szkolenie dało nam nową wiedze i motywację do kształtowania swojego charakteru, jak również nowe znajomości i przyjaĹşnie. Wielu spośród uczestników nie chciało wyjeżdżać do domów i prosili o zorganizowanie kolejnego szkolenia.