Pielgrzymka do Częstochowy z ZS nr 1

W dniu 19 paĹşdziernika 2015 r.,  42 uczniów  naszej szkoły (ZS nr 1)
pod opieką ks. Wojciecha Sobieszka, p. Elżbiety Misińskiej,
s. Zofii Wasilewskiej, p. Marii Ruty i p. Teresy Syrek
pielgrzymowało autokarem do Domu Matki czyli na Jasną Górę.
Były tam również z nami cztery Mamy uczniów.

O godz. 5.30 rano wyjechaliśmy z Garwolina. Ok. 10 dotarliśmy  do Częstochowy.

Najpierw weszliśmy do Kaplicy Cudownego Obrazu,
by przywitać Matkę Bożą i obejść Jej ołtarz na kolanach.

Siostra Faustyna - przewodnik zaprowadziła nas do bastionu św. Rocha. Zobaczyliśmy tam m.in. wiele broni z różnych epok historycznych. Cennym zabytkiem jest także wejście do namiotu wezyra tureckiego. Namiot ten przywiózł Jan III Sobieski po udanej odsieczy wiedeńskiej. W muzeum 600-lecia zobaczyliśmy różne sukienki Matki Bożej nakładane na Cudowny Obraz (jest ich dziesięć) oraz wiele pamiątek pozostawionych przez papieża świętego Jana Pawła II. Zwiedziliśmy też Salę Rycerską, w której odbywały się dawniej obrady sejmu. Obecnie jest tam m.in. kilkanaście gobelinów przedstawiających Papieża – Polaka w sanktuariach maryjnych.

W skarbcu każdy mógł zobaczyć m.in. różaniec królowej Bony, różaniec króla Stefana Batorego, berło króla Zygmunta Augusta i inne cenne rzeczy. Centralnym wydarzeniem dnia była Msza św. przed Cudownym Obrazem Jasnogórskiej Pani. Odprawił ją w naszych intencjach ks. Wojciech. Nadszedł czas powrotu. W autokarze modliliśmy się, śpiewaliśmy, rozmawialiśmy i … niektórzy zmęczeni spali. Ok. godz. 19.30 dojechaliśmy do Garwolina.

Niech Maryja otacza nas wszystkich swoją matczyną opieką i wyprasza potrzebne łaski!

p. Elżbieta Misińska