Jan Paweł II - Patron Rodziny 2015

 Znamienne sÅ‚owa wypowiedziaÅ‚ Ojciec ÅšwiÄ™ty Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana PawÅ‚a II, 27 kwietnia 2014 r.: „Jan PaweÅ‚ II byÅ‚ papieżem rodziny. KiedyÅ› sam tak powiedziaÅ‚, że chciaÅ‚by zostać zapamiÄ™tany jako papież rodziny. ChÄ™tnie to podkreÅ›lam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera”. IdÄ…c za myÅ›lÄ… Ojca ÅšwiÄ™tego Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzjÄ™, że tegoroczny, XV DzieÅ„ Papieski bÄ™dziemy obchodzili 11 paĹşdziernika pod hasÅ‚em Jan PaweÅ‚ II – Patron Rodziny.

Rodzina to niezwykle istotne, by nie użyć sÅ‚owa palÄ…ce zagadnienie, zarówno w ewangelizacji Å›wiata, jak i w duszpasterstwie KoÅ›cioÅ‚a. WoÅ‚anie o silnÄ… rodzinÄ™, w której realizuje siÄ™ najpeÅ‚niej miÅ‚ość mężczyzny i kobiety oraz przychodzÄ… na Å›wiat szczęśliwe dzieci rozlega siÄ™ coraz mocniej. Wiele Å›rodowisk podziela poglÄ…d Å›w. Jana PawÅ‚a II o rodzinie, jako niezastÄ™powalnym do koÅ„ca i optymalnym Å›rodowisku dla czÅ‚owieka, który może dojrzewać w klimacie miÅ‚oÅ›ci ofiarowanej mu bezinteresownie przez kochajÄ…cych rodziców, a wiÄ™c ojca i matkÄ™. PodkreÅ›la siÄ™, że dziecko ma także prawo do rodzeÅ„stwa, dziÄ™ki któremu proces jego uspoÅ‚ecznienia jest owocniejszy i bardziej skuteczny niż w wypadku jedynaka, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla konkretnej jednostki, ale także dla życia spoÅ‚ecznego we wszelkich jego przejawach.

Niestety, tak pojÄ™ta rodzina, która swe ĹşródÅ‚o ma w zamyÅ›le Bożym, zbudowana na mocy IV przykazania i wyÅ‚Ä…cznej, wiernej oraz dozgonnej miÅ‚oÅ›ci wynikajÄ…cej z sakramentalnego zwiÄ…zku małżeÅ„skiego mężczyzny i kobiety nie jest dziÅ› rzeczywistoÅ›ciÄ… ani oczywistÄ…, ani powszechnÄ…. Obserwujemy z bólem kryzys rodziny, rozpad wiÄ™zi małżeÅ„skich na niespotykanÄ… dotÄ…d skalÄ™, rzeszÄ™ osób żyjÄ…cych w kolejnych zwiÄ…zkach, oraz niechęć mÅ‚odzieży nie tylko do zawierania sakramentu małżeÅ„stwa, ale również do legalizowania wspólnego życia choćby na prawie Å›wieckim. Ofiarami takiego podejÅ›cia do małżeÅ„stwa i rodziny sÄ… doÅ›wiadczajÄ…ce samotnoÅ›ci i niepewnoÅ›ci dzieci nie znajÄ…ce swych biologicznych rodziców oraz cierpiÄ…cy zdradzeni wspóÅ‚małżonkowie borykajÄ…cy siÄ™ z przeróżnymi trudnoÅ›ciami. Nie sÄ… to wszystkie niepokojÄ…ce zjawiska, które należaÅ‚oby poruszyć w temacie rodziny. Te sÄ… najbardziej widoczne i czÄ™ste. Jan PaweÅ‚ II widziaÅ‚ w trosce KoÅ›cioÅ‚a o rodzinÄ™ troskÄ™ o caÅ‚ego czÅ‚owieka. Kryzys rodziny jest ostatecznie kryzysem czÅ‚owieka i chwilÄ™ potem kryzysem KoÅ›cioÅ‚a. Åšw. Jan PaweÅ‚ II przekonywaÅ‚, że małżeÅ„stwo i rodzina pojmowane w duchu Ewangelii sÄ… drogami do szczęścia i realizacjÄ… wzniosÅ‚ego powoÅ‚ania do miÅ‚oÅ›ci. SÄ… to może rzeczywistoÅ›ci kruche i niewystarczajÄ…ce, ale nie ma innych, które mogÅ‚yby je zastÄ…pić.

XV DzieÅ„ Papieski przypada na czas szczególny. W zeszÅ‚ym roku zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ obrady III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat wyzwaÅ„ duszpasterskich wobec rodziny w kontekÅ›cie nowej ewangelizacji. Tegoroczny DzieÅ„ Papieski bÄ™dziemy przeżywali w kontekÅ›cie trwajÄ…cego wtedy innego ważnego wydarzenia. W dniach 4-15 paĹşdziernika 2015 r. obradować bÄ™dzie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat „PowoÅ‚anie i misja rodziny w KoÅ›ciele i Å›wiecie wspóÅ‚czesnym”. DzieÅ„ Papieski bÄ™dzie szczególnie dobrÄ… okazjÄ… do modlitwy za rodziny przez wstawiennictwo Å›w. Jana PawÅ‚a II – „patrona rodziny” oraz powrotu do jego nauczania.

O randze rodziny niech Å›wiadczÄ… jego sÅ‚owa z Listu do rodzin, z 1994 roku. Papież napisaÅ‚ wtedy:  

PoÅ›ród tych wielu dróg rodzina jest drogÄ… pierwszÄ… i z wielu wzglÄ™dów najważniejszÄ…. Jest drogÄ… powszechnÄ…, pozostajÄ…c za każdym razem drogÄ… szczególnÄ…, jedynÄ… i niepowtarzalnÄ…, tak jak niepowtarzalny jest każdy czÅ‚owiek. Rodzina jest tÄ… drogÄ…, od której nie może on siÄ™ odÅ‚Ä…czyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na Å›wiat, można wiÄ™c powiedzieć, że rodzinie zawdziÄ™cza sam fakt bycia czÅ‚owiekiem. A jeÅ›li w tym przyjÅ›ciu na Å›wiat oraz we wchodzeniu w Å›wiat czÅ‚owiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyÅ‚om i brak nad wyraz niepokojÄ…cy i bolesny, który potem ciąży na caÅ‚ym życiu. Tak wiÄ™c KoÅ›cióÅ‚ ogarnia swÄ… macierzyÅ„skÄ… troskÄ… wszystkich, którzy znajdujÄ… siÄ™ w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina speÅ‚nia funkcjÄ™ podstawowÄ…. Wie on ponadto, iż czÅ‚owiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powoÅ‚anie. Ale nawet kiedy wybiera życie w samotnoÅ›ci — to i tutaj rodzina pozostaje wciąż jak gdyby jego egzystencjalnym horyzontem jako ta podstawowa wspólnota, na której opiera siÄ™ caÅ‚e życie spoÅ‚eczne czÅ‚owieka w różnych wymiarach aż do najrozleglejszych. Czyż nie mówimy również o „rodzinie ludzkiej”, majÄ…c na myÅ›li wszystkich na Å›wiecie żyjÄ…cych ludzi?” (List do rodzin, nr 2).

W Kaliszu, na polskiej ziemi powiedziaÅ‚.: „Drodzy bracia i siostry, ani na chwilÄ™ nie zapominajcie o tym, jak wielkÄ… wartoÅ›ciÄ… jest rodzina. DziÄ™ki sakramentalnej obecnoÅ›ci Chrystusa, dziÄ™ki dobrowolnie zÅ‚ożonej przysiÄ™dze, w której małżonkowie oddajÄ… siÄ™ sobie wzajemnie, rodzina jest wspólnotÄ… Å›wiÄ™tÄ…. Jest komuniÄ… osób zjednoczonych miÅ‚oÅ›ciÄ…. (…) Rodzina chrzeÅ›cijaÅ„ska, wierna swemu sakramentalnemu przymierzu, staje siÄ™ autentycznym znakiem bezinteresownej i powszechnej miÅ‚oÅ›ci Boga do ludzi. Ta miÅ‚ość Boga stanowi duchowe centrum rodziny i jej fundament. Poprzez takÄ… miÅ‚ość rodzina powstaje, rozwija siÄ™, dojrzewa i staje siÄ™ ĹşródÅ‚em pokoju i szczęścia dla rodziców i dla dzieci. Jest prawdziwym Å›rodowiskiem życia i miÅ‚oÅ›ci”. (Kalisz 1997 r.)

Nie mniej ważne sÅ‚owa padÅ‚y w Nowym Targu, w 1979 roku. Niech one stanowiÄ… motto tegorocznego XV Dnia Papieskiego oraz motyw do wspólnej modlitwy za wielkie dobro jakim nadal pozostaje rodzina: „SÅ‚usznie mówi siÄ™, że rodzina jest podstawowÄ… komórkÄ… życia spoÅ‚ecznego. Jest podstawowÄ… ludzkÄ… wspólnotÄ…. Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy czÅ‚owiek. WiÄ™c życzÄ™, ażebyÅ›cie byli mocni dziÄ™ki zdrowym rodzinom. Rodzina Bogiem silna. I życzÄ™, ażeby czÅ‚owiek mógÅ‚ siÄ™ w peÅ‚ni rozwijać w oparciu o nierozerwalnÄ… więĹş małżonków — rodziców, w klimacie rodziny, którego nic nie jest w stanie zastÄ…pić. I życzÄ™, i modlÄ™ siÄ™ o to stale, ażeby rodzina polska dawaÅ‚a życie, żeby byÅ‚a wierna Å›wiÄ™temu prawu życia. JeÅ›li siÄ™ naruszy prawo czÅ‚owieka do życia w tym momencie, w którym poczyna siÄ™ on jako czÅ‚owiek pod sercem matki, godzi siÄ™ poÅ›rednio w caÅ‚y Å‚ad moralny, który sÅ‚uży zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr czÅ‚owieka. Å»ycie jest pierwszym wÅ›ród tych dóbr. KoÅ›cióÅ‚ broni prawa do życia nie tylko z uwagi na majestat Stwórcy, który jest tego życia pierwszym DawcÄ…, ale równoczeÅ›nie ze wzglÄ™du na podstawowe dobro czÅ‚owieka”.




Archiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com