Lekcja patriotyzmu - powstanie Polskiego Państwa Podziemnego

W Garwolinie uroczyście obchodzono 76. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, działającego w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Było ono fenomenem w ogarniętej wojną Europie.

Pierwsza cześć uroczystych obchodów przygotowana została przez społeczność Zespołu Szkół im. Marszałka Piłsudskiego w Garwolinie, a głównym jej punktem był montaż poetycko- muzyczny pt. „Pamięć o tych, których nie ma...”, który został przygotowany przez uczniów klas II a i II d pod kierunkiem Edyty Pasik, nauczycielki języka polskiego. Muzycznie widowisko ubarwił szkolny zespół, który od niedawna prowadzi nauczyciel Andrzej Szarek, a wśród solistek znane nie tylko garwolińskiej publiczności głosy Sary Kwiatkowskiej, Klary Płatek czy Pauliny Mikulskiej.

W niedzielę 27 września w kolegiacie Przemienienia Pańskiego odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii ks. prałat Ryszard Andruszczak. – Zawierzamy przed Bogiem wszystkich, którzy byli twórcami Państwa Podziemnego, dzięki którym Polska nigdy nie zginęła. Jak inne państwa oddały broń, Polska nawet na chwilę jej nie oddała , walczyła o swoją wolność- mówił podczas powitania celebrans.  Genezę Polskiego Państwa Podziemnego, które było niezwykłym zjawiskiem w najnowszych dziejach Polski, i jedynym tego rodzaju w dziejach antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie przybliżył starosta Marek Chciałowski. - Działania podziemnej armii dały przykład, jak należy walczyć o wolna Polskę, jak dla niej żyć i za nią umierać. Są dziś dla nas, dla naszej młodzieży lekcją patriotyzmu, odwagi i bezkompromisowości w każdych czasach, pokazują, że trzeba odnajdywać właściwą drogę w swoim życiu- artykułował M. Chciałowski.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod obelisk Armii Krajowej, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Garwolińskie uroczystości zorganizowało starostwo wspólnie ze społecznością Zespołu Szkół im. Marszałka Piłsudskiego.

























Archiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com