76 rocznica bombardowania Garwolina

8 września 1939 r. spadły pierwsze bomby na Garwolin. W czasie Nieszporów odprawianych w święto Maryjne połowa miasta została zrównana z ziemią. Następnego dnia hitlerowskie lotnictwo ponowiło bombardowanie, niszcząc kolejne części miasta. 76 lat póĹşniej, 8 września 2015 roku na cmentarzu wojennym oddano hołd bohaterom tamtych dni.

Uroczystości organizowane przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie przy współpracy z władzami stolicy powiatu, mają doniosły wymiar i są starannie przygotowane. W tym roku oprócz władz samorządowych powiatu i miasta, uczestniczył poseł Grzegorz WoĹşniak, przedstawiciele służb mundurowych, powiatowych instytucji, miasta Łaskarzewa i gminy Borowie, kombatanci, związkowcy.

Tradycyjnie była też duża grupa młodzieży szkolnej z garwolińskich szkół oraz klasy mundurowe z placówek oświatowych w Żelechowie i Sobolewie. Obchody uświetniła obecność kompanii reprezentacyjnej Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego,  Orkiestry Wojskowej z Lublina i chóru z ZSP Nr 1 w Garwolinie, który wraz z orkiestrą zapewnił muzyczną oprawę Eucharystii, której przewodniczył ks. Artur Pióro. Podczas celebry Antoni Chomicz uhonorowany został medalem Za Zasługi dla ŚZŻAK. Podczas okolicznościowego przemówienia starosta Marek Chciałowski przypomniał wydarzenia sprzed 76 lat i póĹşniejszych, które zapisały się krwią na kartach historii. O wojnie, wolności i patriotyzmie mówił też w kazaniu ks. Artur. Apel poległych, salwa honorowa i śpiew patriotycznych pieśni przez szkolny chór sprawiły, że była to doskonała i niepowtarzalna lekcja historii.

Szkoda, że o obecności na takich uroczystościach zapominają mieszkańcy Garwolina i okolicy, którzy nazywają siebie patriotami.

Więcej zdjęć w albumie poniżej

76 r. bombardowania Garwolina (2015)