Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej

Początki Sanktuarium Maryjnego w Leśnej Podlaskiej sięgają XVII w. Dwaj chłopcy, którzy paśli bydło: 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruka, znaleĹşli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Obraz przywieziono do Bukowic i tam zdecydowano o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Świątynia powstała w 1686 roku.  W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult.
Obok bazyliki znajduje się kaplica Zjawienia ze studnią w miejscu gruszy, na której po raz pierwszy dzieci ujrzały cudowny wizerunek Matki Bożej. Obok kościoła jest także tzw. dąb miłości, pod którym w czasach zaboru rosyjskiego udzielano potajemnie katolickich ślubów prześladowanym unitom.

W latach pięćdziesiątych XX wieku kult słynącego łaskami wizerunku Matki Bożej rozwijał się w Leśnej coraz bardziej. W sierpniu 1963 r. prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, ukoronował obraz koronami papieskimi. W roku 1981r.  Stolica Apostolska nadała Matce Bożej Leśniańskiej tytuł „Matka Jedności i Wiary”. Matkę Bożą Leśniańską nazywa się też „królową Podlasia”, „królową podlaskiego kraju”, „skarbem Podlasia”. W 1984 roku, gdy uroczyście obchodzono 300-lecie zjawienia się Matki Bożej, sanktuarium leśniańskie podniesione zostało przez Stolicę Apostolską do rangi Bazyliki Mniejszej.

W dniach 29-30 sierpnia 2015  odbyła się Siedlecka Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca Świętego do tego Sanktuarium. W niedzielę, 30 sierpnia, udała się autokarem na te uroczystości również z naszej parafii  40–to osobowa grupa pielgrzymów. O godz. 11.00 uczestniczyli w różańcu. Następnie pielgrzymów przybywających z różnych stron diecezji przywitał kustosz sanktuarium o. Jan Tryburczy. O godz. 12.00 uroczystej Mszy Św. przewodniczył i wygłosił homilię Bp Piotr Sawczuk. Na zakończenie Mszy Św. wszyscy odmówili Akt osobistego poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. Następnie na prośbę Ks. Kanonika Pawła Wiatraka - Diecezjalnego Moderatora Żywego Różańca Świętego, Ks. Biskup pobłogosławił świece różańcowe  i wręczył przedstawicielom Kół Żywego Różańca z całej diecezji.

Świadectwo jednej z uczestniczek: „W dniu dzisiejszym uczestniczyłam w żywym świadectwie wiary wyrażonym we wspólnym uwielbieniu Matki Bożej poprzez modlitwę, śpiew i wspólne odmawianie Różańca. W Leśnej spotkali się wszyscy Ci ,którzy wciąż poszukują największego duchowego skarbu jakim jest wiara , nadzieja i miłość, a który w prosty i codzienny sposób możemy znaleĹşć w paciorkach różańca. Różaniec daje ukojenie i spokój. Jest rodzajem medytacji, jak również prośby, która jeśli bedzie płynęła ze szczerego serca zostanie wysłuchana. Kiedy podamy dłoń Maryi już nigdy nie poczujemy się samotni i opuszczeni, to czyste świadectwo miłości Jezusowej, które bedzie nam dane jeśli zaufamy i powierzymy swoje życie jego Matce”.