Akcja Poświęć kilometr w naszej parafii

19 kwietnia 2015 przejdzie do historii naszej Kolegiaty garwolińskiej pod hasłem „Poświęć kilometr”. Cieszymy się, że jako parafia możemy mieć swój udział w tym dziele diecezjalnym. Zanim jednak do tego doszło w naszej parafii jak i w całym dekanacie trwały intensywne przygotowania. Dzięki promocji akcji w Internecie (niewątpliwa zasługa Facebooka) i radiu, a także poprzez spotkania dekanalne młodzi ludzie stopniowo przekonywali się do tego przedsięwzięcia. O wszystkich akcjach informowaliśmy na bieżąco na naszej stronie - w zakładce ŚDM - Kraków 2016.

W niedzielę od samego rana - mimo niesprzyjającej pogody - przy Kolegiacie trwało święto Młodych. Przez cały dzień młodzi ludzie służyli pomocą przy akcji „Poświęć kilometr”. A było co święcić - jako Kolegiata zadeklarowaliśmy do poświęcenia 4000 km! Jednakże, w bardzo szybkim tempie droga z Boliwii i Czadu została poświęcona dzięki ofiarności parafian.

Młodzi ludzie czynnie włączyli się w tworzenie akcji. Zaplanowali jej przebieg w najdrobniejszych szczegółach. Dzięki wymianie informacji w szkole i w Internecie rodziły się fantastyczne pomysły. Dla Liceum i Gimnazjum Katolickiego im. C.K.Norwida Światowe Dni Młodzieży stanowią jeden z priorytetów pracy - wychowywania do wartości.  Stąd też ogromne jej zaangażowanie - ponad 50 zespołów do zbierania ofiar, własnoręcznie wykonane skarbonki i gotowość na każde zawołanie. Już na kilka dni przed akcją został przygotowana maskotka akcji - maluch 126p - z Boliwii i Czadu. Do akcji włączyli się także uczniowie z Liceum Powiatowego i ZS w Głoskowie.

W niedzielę poprzedzającą wydarzenie można było usłyszeć w kościołach zaproszenie. Był wyświetlany okolicznościowy film i padło kilka słów o Dniach Młodzieży w Krakowie. Potem w tygodniu powstał projekt banera i dzięki uprzejmości firmy drukarskiej „Effekt” która wspiera nasze przedsięwzięcia zawisł baner promujący wydarzenie. A w niedzielę od godz. 6.30 nieprzerwanie młodzież czuwała, aby wszyscy ludzie będący w Kościele mogli włączyć się w akcję - chwilę zatrzymać się i wspólnie przeżyć to wydarzenie. Nie jest to proste - zainteresować ludzi wychodzących z Kościoła. Dla wielu z nich to po prostu kolejna zbiórka, jakich wiele. Na szczęście tym razem kwesta przed Kościołem wyglądała inaczej. Wychodzący z Eucharystii usłyszeli gorące afrykańskie rytmy, witali ich mieszkańcy Czadu, którzy zwracali się do nas, aby wesprzeć akcję. Padały kultowe słowa w języku zulu - pokrop plebana bratis - bracie, poświęć kilometr!, aje gierek mata plan? - pomożecie? czy Garwolin mata kielonka! - spotkajmy się w Garwolinie. Godny podziwu i zatrzymania był taniec uliczny w wykonaniu młodych ludzi, a  szczególnie Krystiana, który po każdej Mszy św. prezentował swoje umiejętności. Ludzie bardzo chętnie wspierali akcję, zatrzymywali się przy wolontariuszach, rozmawiali. Można było zatrzymać się jeszcze przy naszej maskotce - maluchu w barwach Boliwii i Czadu, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Bardzo wiele osób chętnie skorzystało z tej okazji, szczególnie rodziny z dziećmi. Okrasą był pokaz motocykli i skuterów, ich kierowcy wspierali akcję trzymając puszki na swoich maszynach. Dużo blasku dodały przepiękne, wykonane ręcznie skarbonki, które w różny sposób nawiązywały do idei ŚDM. Zebraliśmy pokaĹşną sumę 9320 zł 34 gr. Za nami akcja „Poświęć kilometr”. Przed nami kolejne wyzwania  - spotkanie młodych w Parysowie 25 kwietnia, Jerycho Młodych w Pratulinie - i coraz bliżej ŚDM-u! Niech święto młodych trwa bez końca!

Ks. Tomasz Koprianiuk, DDM w Garwolinie

Zdjęcia do pobrania w albumie ⇒  POŚWIĘĆ KILOMETR

Filmik z tego wydarzenia: