Święta chwały i jedności - 15 sierpnia

Kilkuset mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego wzięło udział w obchodach 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Rocznicowe świętowanie połączone było z przypadającym na dzień 15 sierpnia Dniem Wojska Polskiego i obchodzonym po raz 15. w Garwolinie Świętem Czynu Chłopskiego. W Kościele obchodzono natomiast Urocz. Wniebowzięcia NMP.

Mszy św. w intencji ojczyzny, która celebrowana była w kolegiacie Przemienienia Pańskiego przewodniczył ks. Tomasz Koprianiuk, a w homilii proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, ks. Andrzej Lemieszek powiedział m. in., że polski naród miał w historii swoje oczekiwania, plany, nadzieje, które wielokrotnie ta historia korygowała. Kaznodzieja mówił, że wspominając tamte dni patrzymy na historię z pokorą, że nie tylko trudem żołnierskich bojów, nie tylko wysiłkiem całego narodu, nie tylko niezłomnemu charakterowi tamtych ludzi zawdzięczamy to, że dzisiaj żyjemy w wolnej ojczyĹşnie. – Ale z pokorą oddajemy cześć Chrystusowi i jego matce, i dziękujemy za pomoc, za to natchnienie, za zrealizowanie czegoś, co wydawało się niemożliwe do zrealizowania - dodał.

Po nabożeństwie, uczestnicy celebry w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin i 19 pocztów sztandarowych, przeszli pod obelisk Marszałka Piłsudskiego, gdzie kontynuowano dalszą część uroczystości. Obecny na uroczystości minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podziękował mieszkańcom Garwolina i okolic za kultywowanie pięknej tradycji roku 1920, a w szczególności burmistrzowi T. Mikulskiemu, staroście M. Chciałowskiemu i prezesowi PSL R. Smolarkowi, którzy od lat organizują 15 sierpnia te doniosłe uroczystości.

Po przemówieniach złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem Marszałka Piłsudskiego, a w domu kultury odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej OSP Garwolin i solisty Tadeusza Talarka.

Więcej zdjęć w poniższym albumie:

Urocz. Wniebowzięcia NMP 2015

Zobacz relację przygotowaną przez portal:

www.podlasie24.pl