Powiatowe święto rolniczego trudu - dożynki

W ostatnią niedzielę 28 sierpnia odbyły się w Garwolinie dwie ważne uroczystości, a mianowicie powiatowe dożynki, które były dziękczynieniem Bogu za tegoroczne zbiory oraz pożegnanie lata „Garwolin- 2016”. Podczas celebry zaprezentowano piękne wieńce i okazałe bochny chleba ze wszystkich gmin powiatu garwolińskiego oraz dorobek samorządu powiatowego i miasta Garwolina.  Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną w kolegiacie Przemienienia Pańskiego pod przewodnictwem prepozyta, ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, w której wzięło udział około pół tysiąca uczestników dożynek ze wszystkich samorządów powiatu garwolińskiego, ogródków działkowych, sołectw parafii. – Gromadzimy się na powiatowej uroczystości dożynkowej, dziękując Bogu za wszelkie dobra, którymi nas obdarzył. Dziękujemy Stwórcy za piękną, urodzajną polską ziemię. Przyjmij Panie te wieńce dożynkowe uwite przez wdzięczne ręce- mówił kapłan. O ciężkiej, niepewnej pracy na roli mówił starosta Marek Chciałowski. – Tym bardziej jesteśmy wdzięczni naszym rolnikom za ten symboliczny bochen chleba, za ich wysiłek, poświęcenie, za miłość i przywiązanie do polskiej ziemi- artykułował.

Okazałe bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna i dary ziemi ksiądz prałat poświęcił, potem poprzez symboliczne ucałowanie dłoni starościny dożynek Barbary Jończyk, kapłan ucałował dłonie wszystkich gospodyń. Po nabożeństwie barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin przemaszerował ulicami miasta do miejsca dalszej celebry, która wyznaczona została na placu przed pływalnią miejską „Garwolanka”. Starostowie dożynek Barbara Jończyk i Ryszard Ekiert przekazali gospodarzowi powiatu, staroście Markowi Chciałowskiemi i miasta burmistrzowi Tadeuszowi Mikulskiemu bochen chleba, by dzielili go sprawiedliwie i oby nie zabrakło go w żadnej rodzinie. Potem delegacje z gmin dzieliły się chlebem z dożynkowymi gośćmi. Rolnicy pochwalili się swoimi zbiorami, z których uplecione zostały wieńce i wypieczone rumiane bochny chleba, a włodarze powiatu i miasta osiągnięciami swoich samorządów.

Wszystkie zdjęcia do pobrania poniżej

DOŻYNKI POWIATOWE 2016