Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym

22 paĹşdziernika 2016 w Wyższym Seminarium Duchownym alumni III roku przyjęli sutanny. Wśród nich jest al. Sławomir Ochnik pochodzący z naszej parafii.

Kapłaństwo – sacramentum ordinis – to szósty z siedmiu sakramentów według katechizmowego wyliczenia. Seminarium duchowne przez formację przygotowuje mężczyzn, którzy zdecydowali się w swoim życiu pójść za Chrystusem i jednać ludzi z Bogiem, stać się głosicielami Ewangelii.

Ustanowienie kapłana, po uprzednim przygotowaniu, dokonuje się przez włożenie rąk i modlitwę (1 Tm 4, 14; 2 Tm 1, 6). Zanim jednak to nastąpi ten młody człowiek przez sześć lat uczy się naśladować swojego Mistrza i Pana. W czasie swojej formacji przechodzi różne stopnie posług i święceń. Pierwszym widocznym znakiem całkowitego oddania się na służbę Bogu i Kościołowi jest przyjęcie sutanny – stroju duchownego.

Dla naszych braci z roku trzeciego nadszedł z utęsknieniem oczekiwany dzień. W sobotę, w święto św. Jana Pawła II, patrona naszego seminarium, w czasie uroczystej Mszy św. sprawowanej o godz. 17.00 sutannę przyjęli alumni: Paweł Borychowski, Sebastian Gromada, Marcin Janowski, Adam Klimek, Mateusz Kopeć, Marek Maleńczuk, Sławomir Ochnik, Kacper Rysak, Łukasz Wasilewski, Mateusz Waszkiewicz i Łukasz Wirtek.

Eucharystii przewodniczył Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. kan. dr Piotr Paćkowski, który wygłosił okolicznościową homilię. Obecny wśród nas był także były rektor seminarium, ks. prałat dr Mieczysław Głowacki, który pouczył przeżywających swoje obłóczyny alumnów, jak również starszych kleryków, że sutanna jest widocznym znakiem przynależności do Chrystusa, że nie zakłada się sutanny po to aby ją za chwilę ściągnąć – ludzie pragną aby pośród nich żył ksiądz, który czytelnie świadczy o życiu zgodnym z naukami Jezusa.

Wszyscy klerycy wraz z księżmi moderatorami, ojcami duchownymi i przybyłymi gośćmi modliliśmy się w intencji tych naszych braci z trzeciego roku aby to pragnienie bycia świadkiem Jezusa w nich nie zagasało, by byli czytelnym znakiem dla każdego człowieka, szczególnie dla młodych ludzi, że warto iść za Chrystusem.

al. Łukasz Rodzoś

Strona internetowa Seminarium:    wsd.siedlce.pl