Powiatowo-Miejskie obchody Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Po raz piąty w Garwolinie zorganizowano obchody narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęła je Msza św. w intencji ojczyzny i występy młodzieży z garwolińskiego „ogólniaka”. Odsłonięto też tablicę poświęconą żołnierzom wyklętym, która zamocowana została na cokole pomnika poświęconego żołnierzom Armii Krajowej.

- Dzisiaj wpatrujemy się w tych bohaterów, a ich męczeńska śmierć woła do nas tymi słowami, które były napisane na sztandarach: Bóg, Honor i Ojczyzna. Oni wiedzieli, co znaczą te słowa i oni dobrze tymi słowami i treścią tych słów żyli”… - mówił podczas Eucharystii ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Po nabożeństwie, z okolicznościowym programem słowno - muzycznym wystąpiła
młodzież z LO im. Marszałka Piłsudskiego, następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali
pod pomnik AK, gdzie odsłonięto tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Stojąc tu, pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej, obok tablicy upamiętniającej
pobyt i spotkanie z kombatantami i mieszkańcami Garwolina prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
przy tablicy Żołnierzy Wyklętych należy pochylić głowę na znak naszego szacunku
i powiedzieć głośno: Dziękujemy… -
artykułował starosta Marek Chciałowski.

Więcej zdjęć w albumie

Obchody Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2015