Kult Miłosierdzia Bożego


Jezus objawiał się Świętej Faustynie od 1931 do 1938 roku, niewiele lat przed II Wojną Światowa. Istota kultu Bożego Miłosierdzia zawiera się w postawie zaufania Bogu a miłości wobec bliĹşniego.

OBRAZ JEZUSA MIŁOSIERNEGO  - 22.02.1931 r. Pan Jezus objawił się siostrze Faustynie w celi płockiego klasztoru i polecił jej namalowanie obrazu, ukazując jego wzór w wizji. „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w waszej kaplicy i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie” (Dz. 47-49).

ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA - „Pragnę, aby Święto Miłosierdzia było ucieczką  i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. (...), wylewam całe morze łask na dusze, które zbliżą się do Ĺşródła miłosierdzia mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar; w tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby jej grzechy były jako szkarłat” (Dz. 699).

KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA - Koronkę do Bożego miłosierdzia Pan Jezus podyktował siostrze Faustynie w Wilnie 13-14 września 1935 r., jako modlitwę na uśmierzenie gniewu Bożego i przebłaganie za grzechy nasze i całego świata. „Odmawiaj nieustannie tę koronkę, której cię nauczyłem. Ktokolwiek będzie ją odmawiał, dostąpi wielkiego miłosierdzia w godzinę śmierci. Kapłani będą podawać grzesznikom jako ostatnią deskę ratunku; chociażby grzesznik był najzatwardzialszy, jeżeli tylko raz zmówi tę koronkę, dostąpi łaski z nieskończonego miłosierdzia mojego” (Dz. 687).

GODZINA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA  - W paĹşdzierniku 1937 r. w Krakowie, Pan Jezus polecił czcić godzinę swej śmierci i choć przez chwilę połączyć się z Nim w modlitwie, a w błaganiach odwoływać się do wartości i zasług Jego męki. „O trzeciej godzinie błagaj mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w mojej męce, szczególnie w moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego (...) w tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która mnie prosi przez mękę moją...” (Dz. 1320).

SZERZENIE CZCI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA - UCZYNKI MIŁOSIERDZIA -  „Miłosierdzie masz okazywać bliĹşnim zawsze i wszędzie, nie możesz się od tego usunąć ani wymówić, ani uniewinnić. Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliĹşnim: pierwszy - czyn, drugi - słowo, trzeci - modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku mnie. W ten sposób dusza wysławia i oddaje cześć miłosierdziu mojemu” (Dz. 742).

NOWE ZGROMADZENIE  - s. Faustyna starała się rozpoznać Boży plan powołania nowego zgromadzenia zakonnego. W intencji tej ofiarowała Bogu wiele modlitw i cierpień. W czerwcu 1935 r. w Wilnie zapisała: „...Bóg żąda, aby było zgromadzenie takie, aby głosiło miłosierdzie Boga światu  i wypraszało je dla świata” (Dz. 436).

 

 

 



Archiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com