75 r. bombardowania Garwolina

8 września 1939 r. spadły pierwsze bomby na Garwolin. W czasie Nieszporów odprawianych w święto Maryjne połowa miasta została zrównana z ziemią. Następnego dnia hitlerowskie lotnictwo ponowiło bombardowanie, niszcząc kolejne części miasta. Każdego roku, władze samorządowe powiatu  wspólnie z miastem Garwolin organizują patriotyczne uroczystości upamiętniające tamte dni. W tym roku było to na cmentarzu wojennym, gdzie spoczywają szczątki ponad 11 tys. żołnierzy różnych armii, którzy m. in.  brali udział w walkach o Garwolin.

8 września, piękna pogoda. W oddali słychać wybuchy, wojna już się zaczęła. Duża część mieszkańców naszego terenu została zmobilizowana, każdy jednak miał nadzieję, że może nasze ziemie oszczędzi tragedia zagłady, przejdzie obok. Z tą nadzieją wędrowali wszyscy do świątyni, aby modlić się z tych, którzy poszli na front, za 1 psk i za mieszkańców Garwolina. Może właśnie dlatego, że podczas bombardowania większość ludzi była w kościele, zginęło tylko kilkadziesiąt osób - artykułował starosta Marek Chciałowski.

W homilii podczas polowej Mszy św., ks. Grzegorz Gładysz również nawiązał do 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej i bombardowania Garwolina. Rocznica, która przypomina nam, ileż ludzi doświadczyło wtedy przemocy, iluż ludzi doświadczyło okrucieństwa, bezprawia. Wojna stała się klęską, stała się porażką ludzkości, ta wojna wyzwoliła w człowieku pokłady zła, wyzwoliła pogardę dla Pana Boga, jak również ludzi - mówił kapłan.

Tegoroczne uroczystości miały szczególną oprawę. W uroczystości udział wzięła kompania honorowa z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie na czele z dowódcą kompanii porucznikiem Grzegorzem Kosiakiem oraz Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych w Radomiu pod dowództwem Kapelmistrza kapitana Sławomira Ćwieka. Podczas uroczystości został odczytany przez majora Artura Ostrowakiego z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie Apel pamięci – wszystkich Tych, którzy walczyli z hitlerowskim i sowieckim najeĹşdĹşcom i ofiarą własnego życia zaświadczyli, że „Jeszcze Polska nie zginęła”, dla których Ojczyzna do ostatniej chwili życia pozostała dobrem najwyższym. Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty, a Orkiestra Wojskowa wykonała kilka utworów ze swojego repertuaru. Organizatorami wydarzeni byli: starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski oraz burmistrz Miasta Garwolina Tadeusz Mikulski.

 
















Archiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com