Dziękczynienie za zebrane plony - Dożynki 2014

7 września 2014 w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego przeżywaliśmy uroczystości dożynkowe w wymiarze parafialnym. Eucharystii przewodniczył Ks. Prałat Ryszard Andruszczak, który na wstępie dokonał aktu poświęcenia wieńców i koszy dożynkowych.  A prezentowały się bardzo pięknie, wkomponowane w wystrój ołtarza naszej parafii. Dożynki jako dziękczynienie za tegoroczne, dobre zbiory, to także akt wiary społeczności naszych wiosek  i miasta. Wiary, że wszystko otrzymujemy z ręki Boga, a we współpracy z Nim człowiek staje się ubogacony przez Jego błogosławieństwo, wszak jak mówi Pismo św. - „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie, Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do póĹşna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje” (Ps 127). W mądrości ludowej wyrażają to słowa przysłowia „Bez Boga ani do proga”.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli się trudu konstruowania wieńców dożynkowych, przygotowania kosza pełnego owoców, czy pieczenia chleba.  W szczególności kierujemy podziękowanie dla Garwolina, Jagodnego, Puznowa, Lucina i Natalii oraz Głoskowa.  Dziękujemy za to piękne świadectwo wiary. W czasie homilii, którą wygłosił ks. Tomasz Denicki, usłyszeliśmy, że ziemia jest Ĺşródłem pożywienia, a człowiek we współpracy z łaską Bożą poprzez pracę na roli uświęca się, staje się bogatszy duchowo. Ks. Tomasz aktualnie posługuje jako proboszcz w Boliwii, w Aiquile, wiosce typowo rolniczej,  a dzieląc się swoim doświadczeniem pomagał nam jeszcze głębiej zrozumieć czym jest pragnienie Boga i spotykanie się z Nim w normalnej codzienności. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca odbyła się procesja eucharystyczna, a po niej tradycyjne podzielenie się chlebem dożynkowym przed kościołem.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się sandały misjonarza
wykonane z opony samochodowej
..