Uroczystość Wniebowzięcia NMP, 94. r. Bitwy Warszawskiej

Kilkuset mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego wzięło udział w obchodach 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Rocznicowe świętowanie połączone było z przypadającym na dzień 15 sierpnia Dniem Wojska Polskiego i Świętem Czynu Chłopskiego. W Kościele obchodzono natomiast święto Wniebowzięcia NMP.

Tradycyjnie już w kolegiacie Przemienienia Pańskiego odprawiona została Msza św.  i tradycyjnie Eucharystię celebrował dziekan dekanatu garwolińskiego, ks. prałat Ryszard Andruszczak.  Homilia księdza dziekana jak zawsze przepojona  była troską o losy Polski i Polaków oraz patriotycznymi akcentami, co spotkało się z gromkimi brawami parafian. Po nabożeństwie uczestnicy celebry w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin i 16 pocztów sztandarowych przeszli pod obelisk Marszałka Piłsudskiego, gdzie kontynuowano świecką część uroczystości. Starosta Marek Chciałowski przybliżył genezę bitwy zwanej Cudem nad Wisłą, uwypuklając, że dla ratowania Ojczyzny, Polacy potrafili zjednoczyć się ponad podziałami. Mówiąc o przeszłości, gospodarz powiatu nawiązał do teraĹşniejszości i widocznego rozwoju powiatu, o który władze samorządowe skutecznie dbają.  Następnie złożono wiązanki kwiatów przed obeliskiem i odśpiewano Pieśń Legionów „ My, 1 Brygada”. Trzecia część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej domu kultury, gdzie z programem muzycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Garwolinie pod kierownictwem Marzeny Tudek. Tę część garwolińskiego święta zdominowały obchody 70- lecia powołania do życia WKU.

Tekst i zdjęcia WJ - KRP

Audio relację możemy posłuchac na portalu - podlasie24.pl