70 r. wybuchu Powstania Warszawskiego

 Wycie syren, wstrzymany ruch na gÅ‚ównych ulicach miasta i pÅ‚onÄ…ce, czerwone race - tak mieszkaÅ„cy powiatu garwoliÅ„skiego uczcili pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Przed obeliskiem poÅ›wiÄ™conym Armii Krajowej zgromadziÅ‚a siÄ™ dosyć duża grupa ludzi, którzy  pamiÄ™tali o 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. WÅ›ród nich poseÅ‚ Grzegorz WoĹşniak, grupa kombatantów i czÅ‚onków Armii Krajowej Obwodu „GoÅ‚Ä…b” w Garwolinie, przedstawiciele starostwa powiatowego i samorzÄ…dów miasta Garwolina, gminy Garwolin, Górzna, powiatowych sÅ‚użb mundurowych, wiceprzewodniczÄ…cy Prawicy Rzeczypospolitej Marian PiÅ‚ka, radny sejmiku mazowieckiego, radni powiatowi PiS i miejscy z SDG, harcerze, garwoliÅ„scy kibice „Legii” Warszawa, mÅ‚odzież z Å»elechowa, Maciejowic, Garwolina i mieszkaÅ„cy stolicy powiatu.

Prezes ÅšZÅ»AK Obwodu „GoÅ‚Ä…b” w Garwolinie mjr. rez. Marian Cabaj powiedziaÅ‚, że przed pomnikiem AK zebraÅ‚a siÄ™ duża grupa ludzi, by oddać cześć bohaterskim powstaÅ„com warszawskim. Å»eby uczcić wszystkich polegÅ‚ych, pomordowanych i zmarÅ‚ych żoÅ‚nierzy AK w Powstaniu Warszawskim, a także wszystkich pomordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich cywilów, dzieci, starców - zaznaczyÅ‚ prezes Cabaj.

W krótkim przemówieniu dr Zbigniew Gnat - Wieteska mówiÅ‚ o genezie powstania. Historyk zaznaczyÅ‚, że rocznica ta zmusza do refleksji, bo bez wzglÄ™du na oceny powstaÅ„czego zrywu, na staÅ‚e wpisaÅ‚ siÄ™ on na karty historii. Za udziaÅ‚ w patriotycznej uroczystoÅ›ci podziÄ™kowaÅ‚ też poseÅ‚ Grzegorz WoĹşniak. Ostatnim punktem tej części uroczystoÅ›ci byÅ‚o zÅ‚ożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed obeliskiem.






 

Patriotycznie w kolegiacie
Mszy Å›w. odprawionej w kolegiacie Przemienienia PaÅ„skiego przewodniczyÅ‚ jej prepozyt, ks. praÅ‚at Ryszard Andruszczak. W homilii, która miaÅ‚a patriotyczny wymiar, ks. praÅ‚at dużo miejsca poÅ›wiÄ™ciÅ‚ wydarzeniom sprzed 70 lat, które wydarzyÅ‚y siÄ™ w Warszawie.  Patrzymy dzisiaj na Powstanie Warszawskie, o którym wielu rzekomych polskich historyków pyta, czy ono miaÅ‚o sens, i patrzymy na tych, którzy jeszcze dzisiaj sÄ… żywym Å›wiadectwem historii, z wielkim podziwem i ogromnym szacunkiem. Przecież 70 lat temu przeciwko uzbrojonej po same zÄ™by w najnowszÄ… broÅ„ armii niemieckiej wyszÅ‚a Armia Krajowa. WydawaÅ‚oby siÄ™ nie mieli nic, poza jednym, najważniejszym- miÅ‚oÅ›ciÄ… do ojczyzny, a za niÄ… nadziejÄ… w zwyciÄ™stwo. I ci prawie nieuzbrojeni ludzie potrafili przez 63 dni pokazywać Å›wiatu, że Polska żyje, że Polska nie umarÅ‚a - mówiÅ‚ duchowny. I dodaÅ‚, że historia Powstania Warszawskiego jest przykÅ‚adem, że powinniÅ›my uczyć siÄ™ na bÅ‚Ä™dach i wiÄ™cej tych bÅ‚Ä™dów nie popeÅ‚niali. Å»e nikt nas nie bÄ™dzie broniÅ‚, jeÅ›li my sami nie bÄ™dziemy siÄ™ bronili, że nikt za nas nie bÄ™dzie kochać naszej ojczyzny, jeÅ›li my sami kochać jej nie bÄ™dziemy. I wreszcie musimy to zrozumieć, musimy siÄ™ otrzÄ…snąć i zacząć uczyć dzieci, że sÄ… Polakami, bo ostatnio ta nazwa ginie z historii. Mówi siÄ™, jesteÅ›my europejczykami, a kiedy nimi nie byliÅ›my. ByliÅ›my jako Polacy wymazani z mapy, ale jako europejczycy nigdy. Trzeba uczyć mÅ‚ode pokolenie, że jesteÅ›my Polakami - mówiÅ‚ kapÅ‚an.

 







 Godzina wspomnieÅ„
Po Eucharystii, w auli Katolickiego Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego Klub MÅ‚odzieży Patriotycznej Powiatu GarwoliÅ„skiego i Å›rodowiska patriotyczne zorganizowaÅ‚y „GodzinÄ™ wspomnieÅ„”, podczas której mÅ‚odzi ludzie wierszem i piosenkÄ… przypomnieli atmosferÄ™ powstaÅ„czych dni, a Marek ZiÄ™dalski w towarzystwie dwóch harcerek odczytaÅ‚ apel polegÅ‚ych. Program przygotowany pod fachowym okiem paÅ„ Iwony Kurowskiej i Marzeny Tudek oraz Macieja Kurowskiego obejrzaÅ‚o kilkudziesiÄ™ciu mieszkaÅ„ców. Tegoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w Garwolinie miaÅ‚y wyjÄ…tkowÄ…, w porównaniu do lat minionych oprawÄ™, a to prawdopodobnie ze wzglÄ™du na wÅ‚Ä…czenie siÄ™ w ich organizacjÄ™ mÅ‚odzieży z różnych Å›rodowisk patriotycznych, sportowych, harcerzy.

Tekst: JW KRP








 

 Elegia o ... [chÅ‚opcu polskim]
Oddzielili ciÄ™, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudÄ… krwiÄ…,
malowali krajobrazy w żóÅ‚te Å›ciegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali ciÄ™ w ciemnoÅ›ci, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyÅ‚eÅ› po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dĹşwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

K.K. Baczyński 20 III 1944 r




Archiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com