30-lecie istnienia Harcerstwa Katolickiego na Ziemi Garwolińskiej

Wyjątkowy jubileusz 30-lecia harcerstwa katolickiego na ziemi garwolińskiej zgromadził w sobotę (11.10.2014) w Garwolinie wielopokoleniową, skautową „rodzinę”. Tego dnia nie brakowało wspomnień, radości oraz wspólnej modlitwy.  Sobotnie uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy świętej w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. W homilii ks. Marian Daniluk, który przed laty był inicjatorem powstania tej wyjątkowej formacji harcerskiej, przypominał przyświecające wówczas tym młodym ludziom ideały, wśród których najważniejsza była służba Bogu, OjczyĹşnie i bliĹşnim. Duchowny zapewniał, że mimo upływającego czasu te ideały się nie zmieniają, a dzięki osobom, które w tej formacji działają powstało Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy im. Błogosławionych Męczenników Podlaskich, a póĹşniej środowisko Garwolińsko-Pilawskie Skautów Europy, które zorganizowało sobotnią uroczystość. – Dobrze, że jesteście – mówił ks. Daniluk.  

Po Eucharystii, przed garwolińską kolegiatą ustawiły się drużyny harcerzy i harcerek, gromady wilczków oraz duchowni, rodzice i dziadkowie harcerzy, zaproszeni goście oraz przyjaciele środowiska skautowego. Podczas uroczystego apelu 30-lecia nie zabrakło meldunku drużyn, zabawy, skautowych przyśpiewek oraz podziękowań dla księży i wszystkich osób, związanych ze świętującym w sobotę środowiskiem Skautów Europy. 

Przekazują pałeczkę kolejnym pokoleniom – 30 lat to już jest taki okres czasu, że są tutaj ci, którzy kiedyś byli młodymi, teraz już mają własne dzieci, a także ci, co byli kiedyś rodzicami, a teraz mają wnuki. Zebrały się więc tutaj trzy pokolenia. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że to wszystko tyle trwa i to jest, i to się rozwija, i jest cały czas żywe, a nie zostało jako coś, co powstało i zniknęło, ale jest. Łączy, integruje i bardzo motywuje do działania. Cieszymy się bardzo, że też nasze dzieci będą miały możliwość wychowania, bo my to im zapewnimy. Przejęliśmy pałeczkę, pociągnęliśmy to i przekazujemy ją dalej – mówił w sobotę Marek Mucha, przewodniczący rady naczelnej Skautów Europy. 

Po Mszy świętej i uroczystym apelu wielopokoleniowa, skautowa „rodzina” udała się do auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie, gdzie odbyło się spotkanie pełne wspomnień. 

Tekst - eGarwolin.pl 

Więcej zdjęć można obejrzeć w albumie poniżej

30-lecie istnienia Harcerstwa Katolickiego na Ziemi Garwolińskiej

Archiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com