Ingres bpa Kazimierza Gurdy do katedry siedleckiej

24 maja 2014 odbył się ingres bpa Kazimierza Gurdy, nowego biskupa diecezjalnego w Siedlcach. W uroczystości udział wzięli m. in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, przedstawiciele Episkopatu Polski, kapłani diecezji kieleckiej, w której bp Gurda pełnił wcześniej posługę biskupa pomocniczego.

Wejście nowego biskupa do katedry, zwane ingresem, dokonało się zgodnie z ceremoniałem biskupim. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda został wprowadzony do kościoła katedralnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w uroczystej procesji. Przy wejściu został powitany przez proboszcza parafii katedralnej ks. prał. Eugeniusza Filipiuka.

Eucharystię rozpoczął nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Na jej wstępie Słowo powitania wypowiedział bp Piotr Sawczuk,
Wikariusz Generalny Diecezji Siedleckiej. Następnie Nuncjusz Apostolski
w Polsce abp Celestino Migliore odczytał bullę papieża Franciszka
o mianowaniu biskupa Kazimierza Gurdy biskupem siedleckim.

Istotnym momentem ingresu było wprowadzenie Biskupa Siedleckiego na katedrę
i złożenie homagium wobec nowego pasterza diecezji przez przedstawicieli duchowieństwa,
instytutów życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

fot.: FOTO Zarzycki

Dalej Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Gurda, on też wygłosił homilię.

Na zakończenie liturgii Słowo wygłosił Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik.
Następnie głos zabrał ks. prałat Mieczysław Głowacki, rektor WSD Diecezji Siedleckiej.
Na koniec przemówienie wygłosił Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda
i udzielił uroczystego błogosławieństwa.

Transmisja ingresu:

Więcej informacji z ingresu możemy znależć na portalu:

podlasie24.pl