Obchody Niedzieli Palmowej w naszej parafii

„A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno:
Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten,

który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach”!

Niedziela Palmowa to dzień upamiętniający przybycie Jezusa do Jerozolimy. Wjeżdżającego na osiołku witały tłumy. Wśród nich byli także ci, którzy póĹşnej wydali Go na śmierć. Jezus wie, że będzie cierpiał, że zostanie ukrzyżowany i złoży samego siebie w ofierze za nasze grzechy. Niedziela Palmowa rozpoczyna okres Wielkiego Tygodnia. Kolorem szat liturgicznych Niedzieli Palmowej jest czerwień, która symbolizuje godność królewską Jezusa Chrystusa. Kolor ten oznacza również mękę i przelanie krwi w obronie wiary. W tym dniu w liturgii podczas Mszy Świętych czytany jest opis Męki Jezusa Chrystusa.

Z Niedzielą Palmowa wiążą się różne zwyczaje i obrzędy. Podczas wszystkich Mszy Świętych tym dniu kapłani święcą palmy. Mają one symbolizować odradzające się życie. Palmy te spala się przed środą popielcową, po to by uzyskanym z nich popiołem posypać głowy wiernych. W naszej kulturze tradycyjne palmy zastępuje się gałązkami wierzbowymi, popularnie zwanymi baziami.

Eucharystii o godz. 10.00 przewodniczył
nasz Proboszcz - ks. prałat Ryszard
.

Mszę św. z udziałem dzieci celebrował ks. Grzegorz.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku.
Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami.
Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy,
by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże.