Ks. Proboszcz w gronie odznaczonych za zasługi dla ŚZŻAK

W niedzielę, 12 stycznia 2014 r. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin zorganizował tradycyjne spotkanie noworoczno-opłatkowe, w którym uczestniczyli kombatanci, członkowie organizacji oraz zaproszeni goście. Nie zabrakło również życzeń na 2014 rok, odznaczeń dla wyróżnionych osób i wspólnego kolędowania.

Spotkanie zainaugurowała Eucharystia  koncelebrowana w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, którą sprawował proboszcz parafii ks. Ryszard Andruszczak. Wierni modlili się za kombatantów, poległych żołnierzy Armii Krajowej i wolną Ojczyznę. Następnie odbyło się spotkanie okolicznościowe w Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie.

Wśród zaproszonych gości znaleĹşli się m. in.: dziekan dekanatu garwolińskiego ks. Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii w Uninie ks. Janusz Sałaj, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, wicestarosta Stefan Gora, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Żochowski, poseł Stanisława Prządka, poseł Grzegorz WoĹşniak, senator Henryk Górski, prezes ŚZŻAK Obwodu „Warszawa-Wschód” Edmund Muszyński, historyk Zbigniew Gnat-Wieteska, kombatanci i członkowie ŚZŻAK Obwodu „Gołąb”.

Zebranych gości w imieniu całego ŚZŻAK Okręgu „Gołąb” Garwolin przywitali prezes Marian Cabaj oraz Elżbieta WoĹşniak-Sionek. Po odmówieniu krótkiej modlitwy i uczczeniu minutą ciszy zmarłych członków związku głos zabrał historyk prof. Zbigniew Gnat-Wieteska, przypominając o najważniejszych wydarzeniach historycznych oraz rocznicach narodowych, które sprawiły, że Polska przez kolejne wieki dążyła do tego, by uzyskać upragnioną wolność po latach zaborów i okupacji.

Jednym z punktów spotkania było nadanie odznaczeń pamiątkowych za zasługi dla ŚZŻAK, które otrzymali: ks. Ryszard Andruszczak, ks. Janusz Sałaj, ppłk Mirosław Łyżwa oraz Jarosław Janowski. Oprócz tego prezydium Zarządu Okręgu Związku Inwalidów Wojennych RP nadało krzyże zasługi dla związku, które otrzymali: kpt. Edmund Żurawek, ppłk Mirosław Łyżwa oraz Marian Cabaj. Legitymację członka ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” oraz biało-czerwoną opaskę otrzymał także nowy członek związku Jarosław Zawadzki.

Ĺşródło: eGarwolin.pl

GRATULUJEMY!