Wejście gr. 7 A na Jasną Górę 2014

34. Piesza Pielgrzymka Podlaska dotarła dziś rano 14 sierpnia 2014 na Jasną Górę.
Pątnicy z diecezji siedleckiej wędrowali pod hasłem „PAN MÓJ I BÓG MÓJ” .
Pątników z Podlasia przed Tron Jasnogórskiej Pani wprowadzili
Bp siedlecki Kazimierz Gurda oraz
bp Piotr Sawczuk, bp pomocniczy diecezji siedleckiej.

W 34. Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę uczestniczyło około 3,5 tys. pątników, którym posługiwało 68 kapłanów, 29 alumnów, 9 sióstr i braci zakonnych. O zdrowie pątników dbało 11 lekarzy, 108 pielęgniarek. Nad bezpieczeństwem pielgrzymki czuwało 209 osób ze służby porządkowej. Oprawę muzyczną przygotowywało 369 osób.  Najdłużej, bo od 31 lipca szli pątnicy z grupy włodawskiej, pokonując 413 km. Nad przebiegiem 34 PPP czuwały służby centralne pielgrzymki: kierownik pielgrzymki ks. Piotr Wojdat; ojcowie duchowni: ks. Adam Turemka, ks. Krzysztof Stepczuk, ks. Leszek Dąbrowski, ks. Jarosław Ruciński; kierownik bazy i opiekun pielgrzymów duchowych ks. Jacek Wojdat, dyrektor finansowy pielgrzymki ks. Mariusz Szyszko. Przez cały czas trwania pielgrzymowania towarzyszył pątnikom wóz transmisyjny Katolickiego Radia Podlasie, w którym pracowali ks. Dariusz Denisiuk, Artur Dernowski i Anna Kupińska. Dzięki nim mieliśmy codziennie aktualne informacje z trasy pielgrzymki.

W najliczniejszej grupie na pielgrzymce -
gr. 7a pielgrzymowało 227 osób.

Ks. Bp Kazimierz Gurda przewodniczył Mszy św. o godz. 9.00  na Wałach Jasnogórskich. W Eucharystii uczestniczyli pątnicy z diecezji siedleckiej, kaliskiej, łomżyńskiej i płockiej, którzy przybyli 14 sierpnia rano na Jasna Górę. Wraz z pasterzem diecezji siedleckiej Eucharystię koncelebrowali: biskup Piotr Sawczuk- biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, biskup płocki Piotr Libera , biskup nominat o. Łukasza Buzuna, biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz abp Wojciech Załuski- nuncjusz apostolski w Burundi.

Słowa powitania do pielgrzymów skierował o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry: „Od Tronu Matki Bożej Królowej Polski, w imieniu paulinów witam serdecznie i pozdrawiam was drodzy pielgrzymi, którzy pieszo przybyliście na Jasną Górę, do miejsca gdzie zawsze byliśmy wolni, gdzie lepiej rozumieliśmy sprawy narodu, rodziny, Ojczyzny, swoje sprawy osobiste. Biorąc Maryję za przewodniczkę, przez kolejne dni pielgrzymowania, konferencje, medytacje, wspólnie spędzony czas  w atmosferze zrozumienia, wpatrzeni w Jezusa Chrystusa odprawialiście swoje rekolekcje w drodze. Ĺšródłem i szczytem naszego chrześcijańskiego świata jest Eucharystia dlatego też  swój pobyt w tym „miejscu zawierzenia” chcecie ukoronować Mszą Św.” – mówił  o. Mieczysław Polak.

Homilię na Wałach Jasnogórskich wygłosił biskup siedlecki Kazimierz Gurda.  W słowie skierowanym do pielgrzymów z diecezji siedleckiej, kaliskiej, łomżyńskiej i płockiej bp. Gurda podkreślił, że należy dziękować Jezusowi Chrystusowi za dar pielgrzymowania, za wszelkie dobro otrzymane zarówno w sferze duchowej jak i fizycznej, za umocnienie w wierze. „Jezus przyprowadził nas do Swojej Matki, a ona wskazuje nam na Niego. będąc z Jezusem jesteśmy pewni, że jest z nami Jego matka, będąc z Maryją mamy pewność , że odnajdziemy Jezusa, że jesteśmy z Nim. I to właśnie Maryi zależy aby każdy z nas był z Jezusem, Jej synem. matka Boża wie, że potrzebne jest nam stałe przebywanie z Jej Synem, życie w Jego obecności. Od tego bycia z Jezusem zależy nasze życie, jego sens, od tego zależy nasze szczęście, zarówno to ziemskie jak i wieczne” - mówił w homilii biskup siedlecki.

Krótki film z wejścia grupy na Jasną Górę:

Więcej zdjęć w albumie poniżej

WEJŚCIE 34 PPP - 2014     lub     portal24.pl