ŚDM Garwolin - Perła Regionu

Perła Regionu
  ŚDM Garwolin - piątek - 22 lipca 2016 - część 2

Od godz. 15.00 do 18.00  na placu przed basenem Garwolanka wszyscy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach kultury Jerycha - była możliwość gry w piłkę, koszykówka, nauka tańca ulicznego. Czynnie w pokazy i nauczanie swoich umiejętności włączyli się harcerze, strażacy, instruktorzy tańca czy pływania. Cały ośrodek był do dyspozycji pielgrzymów. Na scenie swoje utwory przedstawiała grupa Nieprzeciętni. W tym czasie również Młodzi goście zagraniczni zostali zaproszeni do prezentacji swoich grup, osobliwości swoich krajów. Pielgrzymi z Islandii opowiedzieli o życiu daleko na północy, także o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą przynależność do Kościoła; pielgrzymi z Czadu zaprezentowali lokalne śpiewy i tańce, Amerykanie jak zwykle - show must go on - była kościelna pieśń Salve Regina i ze znanego dla nich programu rozrywkowego. Wszyscy świetnie się bawili przy akompaniamencie Nieprzeciętnych, a całe spotkanie animowali księża: Marcin Chruściel, Radosław Piotrowski i ks. Wojciech Sobieszek. Potem w ogrodach Centrum Sportu i Kultury wszyscy zjedli pyszną kolację, przygotowaną przez Zespół Szkół Nr 1, ZS nr 2 oraz Ekonomik w Garwolinie.

Ważnym momentem na zakończenie dnia była Droga Miłosierdzia - z lokalnego placu zwanego „Kwadratem” do kościoła Przemienienia Pańskiego. Po kierunkiem ks. Radosława młodzież z Sobolewa przygotowała pantomimy na podstawie przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, w bardzo uwspółcześnionej wersji. Nie było już fizycznej przemocy - ale zniewolenia, jak alkohol, sex, narkotyki; zamiast bezrefleksyjnych przejść kapłana i lewity - były selfie na tle leżącego człowieka. Przedstawieniom towarzyszył komentarz, także w językach gości. W czasie przejścia ulicami miasta Młodzi śpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Punkt kulminacyjny miał miejsce przed wejściem do Kolegiaty, która okazała się ową „gospodą”,  w której Samarytanin zostawił człowieka. Kościół jest jak szpital, do którego wszystkich poranionych przez grzech sprowadza miłosierny Samarytanin - Jezus Chrystus, a wspólnota Kościoła to Ĺşródło mocy ku przemienieniu serca. Na zakończenie pielgrzymi niezwykle żywiołowo zaśpiewali hymn ŚDM, a po nim jeszcze długo przed kościołem dawali wyraz swojej radości.

Wszystkie zdjęcia z tego wydarzenia dostępne w albumie poniżej:

ŚDM Garwolin - Piątek - 22 lipca- część 2