W drodze na ŚDM Kraków 2016 - Miętne - VI Wielkopostny Wieczór Młodych

Pod hasłem „Przez wiarę przeszli Morze Czerwone jak po suchej ziemi” (Hbr 11,29) odbyło się w Miętnem spotkanie młodych dekanatu garwolińskiego oraz przedstawicieli młodzieży z diecezji. Młodzi pełni entuzjazmu weszli w klimat wielkopostnego czuwania przez wspólny śpiew. Te spotkania mają na celu duchowo przygotować do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Znakiem wskazującym na to wydarzenie była obecność ikony Matki Boskiej Salus Populi Romani, która wraz z Krzyżem ŚDM patronuje temu wielkiemu dziełu wiary.

Wymownym znakiem było zawiązanie wspólnoty – kiedy przedstawiciele młodzieży zostali skuci żelaznym łańcuchem. Było to nawiązanie do biblijnego Egiptu, w którym Izraelici byli uwięzieni przez 430 lat. Niewola egipska to symbol uzależnień, uwikłania w grzech. Grzech, który niszczy godność ludzką i zakłóca relacje z Bogiem i ludĹşmi. Jedynym, który może człowieka wyzwolić z tych oków niewoli jest Jezus Chrystus.

Pomocą w zrozumieniu skutków zła i dialogu z Szatanem było świadectwo pana Macieja Sikorskiego. W tym człowieku dokonała się niezwykła przemiana, dzięki Bożej interwencji. Można było poznać historię człowieka, który dosłownie przeszedł ze śmierci do życia. Jego śmiercią były narkotyki i fascynacja religiami Wschodu. Miały one dać szczęście a zamiast tego zniewoliły go totalnie i upodliły. Dzięki modlitwie przyjaciół i prostym gestom miłości i wiary na nowo znalazł się w Kościele, gdzie odnalazł długo poszukiwany spokój. Jak podkreślał w swoim świadectwie  pan Maciej – jego nawrócenie to dzieło Boga. On postawił na jego drodze ludzi, którzy przeprowadzili go – podobnie  jak Mojżesz Naród Wybrany – z niewoli grzechu do życia w łasce.

Po krótkiej przerwie na posiłek uczestnicy spotkania zgromadzili się na placu przed świątynią. Na czele wspólnoty młodzieży stanął Mojżesz, który na rozkaz Boga otworzył drzwi Kościoła. Było to symboliczne odniesienie wydarzenia przejścia przez Morze Czerwone do otwartych bram Kościoła. Jak cudowna interwencja Boga ocaliła Naród Wybrany z rąk faraona poprzez wody Morza Czerwonego, tak dziś Bóg pragnie uratować każdego człowieka od skutków grzechu prowadząc go poprzez wody chrztu świętego. Można było doświadczyć i przypomnieć sobie, że przez chrzest zostaliśmy wyrwani z niewoli grzechu. Tym, który nas dziś przeprowadza jest Jezus Chrystus – nowy Mojżesz, a Kościół jest arką, w której można poczuć się bezpiecznie i pewnie pośród otchłani niosących śmierć.

Po takim doświadczeniu Kościoła młodzież otrzymała prezent – oblicze Jezusa Chrystusa, pochodzące z całunu turyńskiego. Każdy mógł w wolności odnowić swoje przymierze z Bogiem, które on zawarł z każdym z nas w swoim Synu Jezusie Chrystusie.

Najważniejszym momentem wielkopostnego czuwania był Eucharystia, koncelebrowana przez duszpasterzy młodzieży. W darach ofiarnych zostały przyniesione trudne sprawy, zniewolenia, zapisane na anonimowych kartkach, które dziś przeżywa młodzież. Słowo Boże wygłosił ks. Paweł Bielecki. Zachęcał, abyśmy byli odważni  i mężni w kroczeniu za Jezusem Chrystusem, ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Nawet za cenę oddania życia. Na zakończenie Eucharystii ks. Kamil Duszek wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i dobrym przeżyciu spotkania. Rozesłanie było jednocześnie zaproszeniem do podjęcia peregrynacji ikony Matki Boskiej po parafiach dekanatu garwolińskiego. Jako pierwsi ikonę przejęli młodzi ludzie z Borowia.

Następne spotkanie już w Górznie 10 kwietnia 2015 roku. Serdecznie zapraszamy
Duszpasterze młodzieży w dekanacie garwolińskim

Ks. Tomasz Koprianiuk, DDM Garwolin

Więcej zdjęć w albumie