Koncert "Muzyka św. Anny" - fotorelacja

W niedzielę 30 lipca, w roku 600-lecia nadania praw miejskich, kolegiata garwolińska wypełniła się „Muzyką św. Anny”. Przy akompaniamencie orkiestry studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, różnorodny repertuar zaprezentował Chór Rodzinny oraz wokalny zespół młodzieżowy naszej parafii, oddając muzyczny hołd świętej Patronce.
W czasie dwóch tygodni poprzedzających koncert, Chór pracował nad sztuką wokalną i zapoznawał się z nowym materiałem pod kierunkiem specjalistów z dziedziny wokalistyki i chóralistyki. Wykonanie utworów podczas Mszy św. odpustowej i koncertu stało się celem jednoczącym chórzystów. W czasie warsztatów chórzyści obserwowali swoje postępy, co mobilizowało do coraz wytrwalszej pracy i dawało wiele satysfakcji i radości, pomimo ogromnego wysiłku. Chór Rodzinny zawdzięcza swoją nazwę nie tylko obecnością rodzin w zespole. Wspólna praca pokazała, że chórzyści mogli stać się swego rodzaju „rodziną chóralną”, zawiązywały się nowe relacje, każdy wnosił coś niepowtarzalnego w tę społeczność. Ponadto, śpiewanie wyzwala ogromne pokłady dobra, co tworzyło przyjazną atmosferę, której uczestnikiem chciało się być.
Koncert otworzyła Aria z Suity orkiestrowej BWV 1068 J.S. Bacha (Aria na strunie G) w wykonaniu zespołu instrumentalnego. Następnie w przebieg programu muzycznego wpisywały się przytaczane wezwania z litanii do św. Anny. Kolejne utwory stały się jakby muzyczną ilustracją cnót św. Patronki. W programie znalazły się: Nieście chwałę, mocarze M. Gomółki (a capella), Chorał z kantaty BWV 147 oraz Sinfonia (instrumentalny wstęp) z kantaty BWV 156 J.S. Bacha. Zabrzmiały również utwory, których opracowania zostały przygotowane specjalnie na tę okazję: Rodzino z Nazaretu czy Witaj Pani, matko Matki. Zespół młodzieżowy wykonał Ave Maria W. Wawiłowa z towarzyszeniem instrumentalnym (znanym jako G. Cacciniego, także w aranżacji specjalnie przygotowanej na ten dzień) oraz Panis Angelicus Césara Francka. Program zwieńczył utwór H. Botora Misericordias Domini, co było okazją do wyśpiewania wdzięczności za Boże Miłosierdzie i opiekę.
W słowach podsumowania, ks. kan. Stanisław Szymuś podkreślił, że pośród zgiełku „na zewnątrz”, świątynia za sprawą muzyki stała się dla zebranych miejscem zatrzymania i refleksji nad sprawami duchowymi. Koncert z pewnością postanie na długo w pamięci zebranych słuchaczy, ale również wykonawców.
Projekt współfinansowany przez Miasto Garwolin.


tekst: p. D. Mączarski
zdjęcia: ks. M. BuczyńskiArchiwum

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com